Mieszkania PFRN w Mińsku Mazowieckim. Rada miasta przyjęła kryteria dla dopłat

Inwestycja PFRN w Mińsku Mazowiecki

Znamy już kryteria mieszkaniowe dla inwestycji PFR Nieruchomości, która powstaje w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osiedle przy ul. Klonowej. Jego budowa skończy się za rok i powstanie tam 138 lokali. Jednak znacznie wcześniej, bo już w II/III kwartale 2021 roku, nastąpi nabór najemców!

Pierwszeństwo będą miały osoby, które zdobędą najwięcej punktów. Jednak to nie spółka PFR Nieruchomości, lecz samorząd, ustala kryteria. Wszystko po to, żeby nowa inwestycja jak najlepiej odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności.

Na najwięcej punktów mogą liczyć przede wszystkim: osoby, które nie posiadają własnego mieszkania, rodziny, które zdecydują się zwolnić lokal komunalny i osoby, które mieszkają i rozliczają się z podatków w Mińsku Mazowieckim. Radni zdecydowali także o premiowaniu rodzin z dziećmi, seniorów, osób z niepełnosprawnościami (lub mieszkających z osobą z niepełnosprawnością) oraz tych, którzy utracili dach nad głową na skutek działania żywiołu.

Do najmu mieszkań będą dwa nabory: jeden dla najemców, którzy skorzystają z dopłat w ramach rządowego programu Mieszkanie na Start – tutaj kluczową rolę ma samorząd. Oraz drugi, otwarty, na pozostałe wolne mieszkania.

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, to na mińskim samorządzie spoczął obowiązek przygotowania kryteriów pierwszeństwa, określenia punktacji za poszczególne kryteria, a także przeprowadzenia naboru wniosków. Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku w określonym terminie. Ogłoszenie o naborze wraz z terminem składania wniosków zostanie opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta w Mińsku Mazowieckim.

Druga część naboru, za którą odpowiada spółka PFR Nieruchomości, polega na zweryfikowaniu tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto, każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor.

Inwestycja w Mińsku Mazowieckim, jak wszystkie inwestycji PFRN, ma swoją dedykowaną stronę, na której możecie śledzić postępy w budowie, dowiedzieć o kolejnych etapach inwestycji albo skontaktować się z PFRN. Znajdziecie tam również link do grupy facebookowej poświęconej inwestycji.

Więcej szczegółów również o innych inwestycjach na fanpejdżu PFR Nieruchomości.