Na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach trwają prace wykończeniowe

Budowa katowickiego osiedla Nowy Nikiszowiec z 513 mieszkaniami na wynajem zakończy się prawdopodobnie pod koniec 2020 r. Kiedy rozpocznie się rekrutacja najemców?

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje na na 7,5 ha działce przy ulicy Górniczego Dorobku w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. Do centrum Katowic jest stąd ok. 4 km. Jest to największa do tej pory inwestycja realizowana w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego.

Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, a równocześnie przyczyni się do rewitalizacji tej historycznej dzielnicy Katowic. Zabudowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma mieć tradycyjną formę kwartałową z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach o ceglanym kolorze elewacji będzie 513 mieszkań.

Kiedy komercjalizacja osiedla Nowy Nikiszowiec?

Rozpoczęta wiosną 2018 roku budowa jest już na ostatniej prostej. Początkowo rozpoczęcie naboru najemców było planowane na czerwiec, ale zła sytuacja epidemiologiczna na Śląsku pokrzyżowała ten plan. Kolejne przesunięcie planowanego na wrzesień terminu uruchomienia naboru do mieszkań spowodowały rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji na temat nowych warunków kontraktu. Spółka PFR Nieruchomości, która realizuje tę inwestycję wspólnie z należącym do miasta Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego informuje, że do czasu zakończenia rozmów nie jest możliwe zadeklarowanie nowej daty uruchomienia naboru. Zostanie ona podana do publicznej wiadomości w pierwszym możliwym terminie.
PFR Nieruchomości podkreśla, że prace na budowie Nowego Nikiszowca przebiegają w niezakłócony sposób. Roboty budowlane na składającym się z trzech kwartałów osiedlu przekraczają średnio 80% wykonania. Najbardziej zaawansowanym jest kwartał A, w którym trwają prace wykończeniowe, na które składa się m.in. montaż paneli i drzwi wewnętrznych. Drugi pod względem zaawansowania prac jest kwartał B, w którym trwa malowanie ścian mieszkań i układanie płytek ceramicznych. W kwartale C poza robotami wykończeniowymi, nadal trwają prace przy elewacji budynku.

Dodajmy, że nabór najemców będzie miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej. Zgodnie z uchwałą radnych Katowic na najwięcej punktów w ramach kryteriów społecznych będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, rozliczający PIT w Katowicach, czy osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Oprócz kryteriów społecznych pod uwagę będzie brana także tzw. zdolność czynszowa przyszłych najemców i pozytywny wynik weryfikacji w BIG Infomonitorze.

Nabór będzie obywał się w całości online. Osoby zainteresowane mieszkaniami będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i urzędu miasta Katowice. Wnioskujący będzie musiał podać swoje dane osobowe, a także m.in. liczbę osób w gospodarstwie domowym czy wysokość osiąganych dochodów. Osoby, które z różnych względów nie są w stanie wypełnić formularza elektronicznie, będą mogły skorzystać z wsparcia w punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach.

Osiedle Nowy Nikiszowiec jest wyjątkowe

To opinie budowniczych Nowego Nikiszowca: Mariusza Hylińskiego z TBS Katowice oraz Marka Brzezowskiego z firmy IDS-BUD, generalnego wykonawcy osiedla Nowy Nikiszowiec.

Mariusz Hyliński podkreśla, że z jednej strony projekt Nowego Nikiszowca nawiązuje formą i układem budynków do starej, historycznej zabudowy Nikiszowca. Z drugiej zaś, osiedle Nowy Nikiszowiec wyróżnia na tle innych osiedli zaproponowana przez architektów z pracowni 22Architekci przestrzeń publiczna.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – podkreśla Hyliński.

Marek Brzezowski przyznaje, że Nowy Nikiszowiec tchnie nowe życie w zabytkową dzielnicę.

– Dla tej dzielnicy wręcz zbawienne jest powstanie tego osiedla z młodymi ludźmi o zupełnie innej mentalności – mówi Brzezowski.

Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisze się w zabytkową dzielnicę miasta. Fot. 22Architekci

Uwaga! Szczegółowe informacje dotyczące Nowego Nikiszowca znajdziesz na stronie: Katowice.mdr.pl