Na osiedlu Nowy Nikiszowiec w Katowicach od września nabór najemców

Budowa katowickiego osiedla Nowy Nikiszowiec z 513 mieszkaniami na wynajem zakończy się najpewniej pod koniec 2020 r. We wrześniu ma się rozpocząć rekrutacja najemców – zapowiedziała spółka PFR Nieruchomości, która realizuje tę inwestycję wspólnie z należącym do miasta Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego

Osiedle Nowy Nikiszowiec powstaje na na 7,5 ha działce przy ulicy Górniczego Dorobku w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. Do centrum Katowic jest stąd ok. 4 km. Jest to największa do tej pory inwestycja realizowana w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego.

Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, a równocześnie przyczyni się do rewitalizacji tej historycznej dzielnicy Katowic. Zabudowa osiedla Nowy Nikiszowiec ma mieć tradycyjną formę kwartałową z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach o ceglanym kolorze elewacji będzie 513 mieszkań.

Komercjalizacja osiedla Nowy Nikiszowiec pół roku przed zakończeniem budowy

Rozpoczęta wiosną 2018 roku budowa jest już na ostatniej prostej. Początkowo rozpoczęcie naboru najemców było planowane na czerwiec, ale zła sytuacja epidemiologiczna na Śląsku pokrzyżowała ten plan.

– Ze względu na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wspólnie z władzami miasta oraz Katowickim TBS, podjęliśmy decyzję o przesunięciu naboru najemców do mieszkań przy ul. Górniczego Dorobku na wrzesień. Chcemy dać wszystkim aplikującym równe szanse i zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa przy składaniu wniosków, szczególnie tym, którzy zdecydują się na złożenie go w Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej – mówi Krystyna Wąchała-Malik z zarządu spółki PFR Nieruchomości.

Nabór najemców będzie miał charakter dwuetapowy, co oznacza, że przyszli najemcy będą rekrutowani w oparciu o kryteria społeczne przyjęte przez katowicki samorząd, a następnie weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej.

Zgodnie z uchwałą radnych Katowic na najwięcej punktów w ramach kryteriów społecznych będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, rozliczający PIT w Katowicach, czy osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Oprócz kryteriów społecznych pod uwagę będzie brana także tzw. zdolność czynszowa przyszłych najemców i pozytywny wynik weryfikacji w BIG Infomonitorze.

Dodajmy, że najemcy Nowego Nikiszowca mają mieć możliwość zawarcia umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności przez okres: 15, 20, 25 i 30 lat.

– Planowany na wrzesień nabór będzie obywał się w całości online. Osoby zainteresowane mieszkaniami będą musiały wypełnić formularz dostępny na stronach internetowych katowickiego TBS i urzędu miasta Katowice – podkreśla Krystyna Wąchała Malik.

I dodaje, że wnioskujący będzie musiał podać swoje dane osobowe, a także m.in. liczbę osób w gospodarstwie domowym czy wysokość osiąganych dochodów. Osoby, które z różnych względów nie są w stanie wypełnić formularza elektronicznie, będą mogły skorzystać z wsparcia w punkcie konsultacyjnym przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach.

Osiedle Nowy Nikiszowiec jest wyjątkowe

To opinie budowniczych Nowego Nikiszowca: Mariusza Hylińskiego z TBS Katowice oraz Marka Brzezowskiego z firmy IDS-BUD, generalnego wykonawcy osiedla Nowy Nikiszowiec.

Mariusz Hyliński podkreśla, że z jednej strony projekt Nowego Nikiszowca nawiązuje formą i układem budynków do starej, historycznej zabudowy Nikiszowca. Z drugiej zaś, osiedle Nowy Nikiszowiec wyróżnia na tle innych osiedli zaproponowana przez architektów z pracowni 22Architekci przestrzeń publiczna.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – podkreśla Hyliński.

Marek Brzezowski przyznaje, że Nowy Nikiszowiec tchnie nowe życie w zabytkową dzielnicę.

– Dla tej dzielnicy wręcz zbawienne jest powstanie tego osiedla z młodymi ludźmi o zupełnie innej mentalności – mówi Brzezowski.

Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisze się w zabytkową dzielnicę miasta. Fot. 22Architekci

Uwaga! Szczegółowe informacje dotyczące Nowego Nikiszowca znajdziesz na stronie: Katowice.mdr.pl