Dopłata do dodatku mieszkaniowego: od kiedy i kto może liczyć na dopłatę do czynszu?

Dopłata do dodatku mieszkaniowego – nawet 1500 zł miesięcznie – to najnowszy pomysł Ministerstwa Rozwoju, które przygotował już projekt stosownej ustawy. Na tego typu dopłatę do czynszu będą mogli liczyć wyłącznie najemcy, których dochód drastycznie spadnie z powodu pandemii koronawirusa.

O dodatek mieszkaniowy od gminy, który może zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania nawet o kilkaset złotych, mogą się ubiegać zarówno właściciele mieszkań czy domów, jak i najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dotyczące dochodu oraz powierzchnia mieszkania.

Dla kogo dopłata do dodatku mieszkaniowego

Z kolei dopłatę do dodatku mieszkaniowego mieliby otrzymywać wyłącznie najemcy, nie tylko płacący czynsze niższe od rynkowego w budynkach komunalnych, ale także ci, którzy najmują mieszkania na rynku komercyjnym oraz od towarzystw budownictwa społecznego (TBS).

Dodajmy, że najemcy rynkowi w praktyce bardzo rzadko otrzymują dodatek mieszkaniowy, bo najczęściej ich dochody są zbyt wysokie – trzeba wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach nie przekraczały zbytnio 1500 zł na osobę, a w przypadku singli – 2100 zł. Ponadto mechanizm obliczania dodatku mieszkaniowego nie uwzględnia rynkowych stawek czynszów najmu (pod uwagę brane są czynsze obowiązujące w zasobach gminnych).

Niestety, to się może zmienić z powodu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy, żeby utrzymać swoje firmy, masowo obniżają pensje pracownikom. Rząd robi więc wszystko, żeby nikt nie stracił mieszkania, np. wskutek niezapłacenia czynszu.

Od kiedy dopłata do dodatku mieszkaniowego

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawiła 4 maja 2020 r. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, w którym resort proponuje m.in. dopłatę do dodatku mieszkaniowego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Taką dopłatę mieliby dostać najemcy, którzy wniosek o tego rodzaju świadczenie złożą między 1 lipca a 31 grudnia 2020 r. Będą jednak musieli wykazać, że najmowali dany lokal przed 14 marca, a w ostatnich trzech miesiącach (np. kwiecień-czerwiec) ich średni miesięczny dochód nie tylko uprawnia do dodatku, ale jest też co najmniej o 25% niższy niż średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego najemcy osiągnięty w 2019 r. (na podstawie PIT). Oczywiście musiałby być spełniony także warunek metrażowy.

Premier Jadwiga Emilewicz podkreśla, że pierwsze dodatki mieszkaniowe z dopłatą będą wypłacone w sierpniu. Uwzględnią one jednak nie tylko opłaty przyszłe, ale i za okres ubiegły, ale nie wcześniejszy niż od 1 marca 2020 r.

Dopłata, podobnie jak dodatek mieszkaniowy, byłaby przyznana na pół roku. Przy czym sfinansowałby ją w całości budżet państwa. Dodatek mieszkaniowego z dopłatą pokrywałby maksymalnie 75% miesięcznego czynszu, jednak wysokość tego typu wsparcia nie  przekraczałaby 1500 zł.

Resort szacuje, że mieszkania na rynku prywatnym i w TBS-ach najmuje od 600 tys. do 900 tys. osób.

Warto wiedzieć, że w razie przyznania dodatku mieszkaniowego można ubiegać się równocześnie o dodatek energetyczny. W zależności od liczebności gospodarstwa domowego jego wysokość wynosi obecnie od 11,37 zł do 18,96 zł.

Dopłata do dodatku mieszkaniowego w Tarczy Antykryzysowej

Ponadto 1 kwietnia 2020 r. weszła w życie specjalna ustawa, która ma pomóc przetrwać milionom Polaków skutki pandemii koronawirusa. Ta tzw. Tarcza Antykryzysowa wprowadziła przepis, zgodnie z którym właściciel – poza pewnymi wyjątkami – nie może do końca czerwca 2020 r. wypowiedzieć najemcy umowy najmu. Jeśli taka umowa miałaby wygasnąć wcześniej, najemca może złożyć oświadczenie o jej przedłużeniu na dotychczasowych warunkach. Tego typu ochroną nie są jednak objęci lokatorzy, którzy np. mają zaległości w opłatach za mieszkanie przekraczające kwotę czynszu za jeden miesiąc.

Do końca czerwca właścicielowi nie wolno również podwyższać czynszu, i to nawet jeśli np. w marcu wypowiedział dotychczasowy, ale podwyżka miała zacząć obowiązywać między kwietniem a czerwcem. Także w tym przypadku najemca musi złożyć stosowne oświadczenie, bo jeśli tego nie zrobi, podwyżka zacznie go obowiązywać. Co ważne, świadczenie może być złożone w formie elektronicznej, czyli np. za pomocą mejla.

Najemcy, których nabór odbywa się w oparciu o procedury uchwalone przez radę gminy (w ramach rządowych programów mieszkaniowych), mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.