W Toruniu powstanie pierwsze w rządowym programie mieszkaniowym osiedle z prefabrykatów

Zdjęcie: PFR Nieruchomościami
Spółka PFR Nieruchomości zleciła firmie Pekabex Bet budowę w technologii prefabrykowanej ośmiu czterokondygnacyjnych budynków z 320 mieszkaniami przy ul. Okólnej w Toruniu. Osiedle zaprojektowała warszawska pracownia S.A.M.I Architekci.

Budowę osiedla finansuje Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości. Założona przez nią spółka celowa MDR Toruń zawarła 24 kwietnia 2020 r. z firmą Pekabex BET umowę, która ma charakter warunkowy. Konieczne jest bowiem dostosowanie projektu wykonawczego do technologii prefabrykowanej.

Umowa zakłada budowę zespołu ośmiu czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych z placem zabaw, drogami osiedlowymi, miejscami postojowymi naziemnymi, ciągami pieszymi i infrastrukturą techniczną.

Zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci osiedle przy Okólnej w Toruniu powstanie w technologii prefabrykowanej.

Jestem przekonany, że prefabrykacja we współczesnych postaciach może dać wiele korzyści. Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić o 20-40%, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie 3-5% mówi prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk.

I dodaje, że dzięki temu, że elementy wytwarzane są w halach produkcyjnych możliwa jest stała kontrola jakości nieosiągalna podczas tradycyjnej budowy.

– Toruń to pierwszy projekt, który zamierzamy realizować w tej technologii, ale planujemy, by w przyszłości tego typu inwestycji było znacznie więcej – zaznacza prezes Caruk.

Budowę osiedla PFR Nieruchomości powierzyła firmie Pekabex BET z Grupy Pekabex, która jest jednym z największych w Polsce producentów domów z prefabrykatów. W krajach skandynawskich Pekabex realizuje w tej technologii ok. 1200 mieszkań rocznie.

– Wierzymy, że to początek długiej i owocnej współpracy z PFR Nieruchomości i miastem Toruniem. Przez wiele lat budowaliśmy mieszkania w Skandynawii i cieszymy się, że nasi partnerzy jako pierwsi na polskim rynku uwierzyli w sprawdzone, nowoczesne technologie budowlane – mówi Tomasz Seremet z zarządu Grupy Pekabex.

Osiedle przy Okólnej, zaprojektowane przez warszawską pracownię S.A.M.I Architekci, to osiem czterokondygnacyjnych budynków, a w nich 320 mieszkań. 208 z nich to lokale dwupokojowe. Co czwarte zaprojektowane mieszkanie będzie miało trzy pokoje. Architekci zaprojektowali też 24 kawalerki. 16 mieszkań dwu- i trzypokojowych będzie przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji 384 miejsca parkingowe.

Osiedle przy Okólnej w Toruniu składać się będzie z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków.

Z inwestycji cieszy się prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Wprawdzie mamy działający TBS, a deweloperzy chętnie tu budują, to jednak rynek mieszkań na wynajem ogranicza się do wynajmu od osób prywatnych. Brakuje nam mieszkań na wynajem w formie instytucjonalnej, więc oferta spółki PFR Nieruchomości doskonale wypełni nam tę lukę – komentuje prezydent Zaleski.

PFR Nieruchomości informuje, że osiedle powstanie w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy mieszkaniowej. W promieniu 500 metrów znajdują się przystanki autobusowe, sklepy, przedszkole, szkoła, centrum kultury, przychodnia lekarska. W odległości ok. 1 km znajduje się stacja kolejowa Toruń Kluczyki, a do stacji Toruń Główny jest ok. 2 km.