Windy do mieszkań na wynajem. Tak w Kępicach dbają o niepełnosprawnych

Zdjęcie: Gmina Kępice
42 mieszkania w Kępicach, które powstały w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju (Mieszkanie Plus) zostały już przydzielone przyszłym najemcom. Wśród nich są osoby niepełnosprawne, którym zaoferowano mieszkania z… windą.

Nabór zakończył się w ubiegłym roku oparciu o kryteria, które uchwalili radni. Preferencje uzyskały rodziny z dziećmi, osoby do 35 roku życia, osoby niepełnosprawne oraz osoby z wyższym wykształceniem. Burmistrz Kępic Magdalena Majewska przyznaje, że najwięcej kontrowersji wywołały punkty za wykształcenie wyższe. Dlaczego gmina zdecydowała się na to kryterium?

– Osoby z wykształceniem wyższym opuściły miasto, głównie pracują poza Kępicami, bo pracę mogły znaleźć tylko w urzędzie czy nadleśnictwie, chcemy, żeby do nas wróciły – wyjaśnia burmistrz Magdalena Majewska.

Inwestycję w Kępicach – pięć budynków z 42 mieszkaniami i ośmioma lokalami handlowo-usługowymi – realizuje spółka PFR Nieruchomości na działce wskazanej przez gminę w ścisłym centrum miasta, tuż obok urzędu, placu miejskiego, dworca kolejowego oraz szkoły. Wcześniej w tym miejscu stały stuletnie budynki, które nadawały się tylko do rozbiórki. Inwestycja w tej lokalizacji nie tylko przyczyni się do poprawy sytuacji mieszkaniowej, ale także jest elementem rewitalizacji tej części miasta.

Dwukondygnacyjne budynki nawiązują swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.

Dwukondygnacyjne budynki nawiązują swoim charakterem do historycznej zabudowy kępickiego centrum.
Fot. Gmina Kępice

– Elewacja nawiązuje do systemu szachulcowego, który tutaj kiedyś był budowany. Ten projekt był konsultowany i zatwierdzony przez konserwatora zabytków – podkreśla kierownik projektu Radosław Posmykiewicz.

Szefowa Referatu Inwestycji i Rozwoju Strategicznego w gminie Kępice Marzena Piszko-Bojaryn wspomina, że jeszcze przed rozpoczęciem naboru najemców zgłosiło się 120 rodzin. 85 z nich złożyło później wniosek. Ostatecznie gmina rozdysponowała 42 lokale. Trzy z nich dostaną osoby niepełnosprawne. Będą miały do dyspozycji specjalną windę, którą wjadą wprost do mieszkania.

W Kępicach do mieszkania dla niepełnosprawnych można wjechać windą.
Fot. Gmina Kępice

Takie rozwiązanie było konieczne ze względu na piwnice lokatorskie, które podwyższyły parter.  Ponadto budynki stoją przy ulicy, więc przechodnie nie zajrzą do mieszkań.

Gmina informuje, że termin przekazania kluczy do mieszkań uzależniony jest już tylko od podłączenia budynków do sieci energetycznej przez firmę Energa. Ostatnią formalnością będzie odbiór przez straż pożarną i nadzór budowlany. Mieszkania i lokale użytkowe zostały już odebrane przez kominiarza i Państwową Inspekcję Sanitarną. Przeszły też pozytywne próby szczelności sieci wodno–kanalizacyjnej.