Nowa Praga II: prawie 500 mieszkań na wynajem powstanie na warszawskiej Pradze

Nowa Praga II to nazwa osiedla, które powstało w warszawskiej dzielnicy Praga Północ w latach 50. Do historycznej zabudowy Nowej Pragi II ma nawiązywać zespół budynków z 485 mieszkaniami na wynajem, które przy ul. Ratuszowej, na działce kupionej od Poczty Polskiej, wybuduje spółka PFR Nieruchomości.

Osiedle Nowa Praga II położone jest w rejonie placu Hallera oraz ulic: Szanajcy, Namysłowskiej, Ratuszowej i Jagiellońskiej. Jest to bardzo atrakcyjny rejon warszawskiej Pragi. W bliskim sąsiedztwie jest bowiem warszawski ogród zoologiczny oraz Park Praski. Do Starego Miasta jest stąd tylko ok. 2 km. Atutem Nowej Pragi II jest także dostęp do komunikacji publicznej. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się w odległości ok. 150 metrów, do przystanków autobusowych jest ok. 100-250 metrów. W odległości ok. 600 metrów jest stacja drugiej linii metra oraz stacja kolejowa Warszawa Wileńska.

Nowa Praga II najbardziej pożądaną lokalizacją?

Z tego względu spółka PFR Nieruchomości zorganizowała konkurs architektoniczny na zaprojektowania zespołu budynków. Prace zgłosiły 52 pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu zakwalifikowało się sześć, w tym cztery warszawskie: Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, a także niderlandzka pracownia MVRDV oraz BE DDJM Architekci z Krakowa. I właśnie ta ostatnia – zdaniem sądu konkursowego – zaproponowała najlepszy projekt. Głównymi kryteriami, którymi kierował się sąd były m.in. funkcjonalność, nawiązanie do istniejącej tkanki miejskiej czy walory architektoniczne projektowanych budynków.

„Projekt w najlepszy sposób, twórczo kontynuuje/interpretuje niepowtarzalną strukturę przestrzeni miejskich w okolicy Placu Hallera” – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia. 28 lutego 2020 r. nagrodę zwycięzcy odebrał dyrektor BE DDJM Architekci Marek Dunikowski.

Pracownia BE DDJM Architekci z Krakowa wygrała konkurs na projekt zespołu budynków z mieszkaniami na wynajem przy ul. Ratuszowej, na osiedlu Nowa Praga II. Projekt przedstawił dyrektor biura Marek Dunikowski.

– Ten rejon warszawskiej Pragi jest jednym z najlepszych i najbardziej rozwojowych miejsc w Warszawie. Jestem głęboko przekonany, że powstanie sztandarowa inwestycja, która będzie najbardziej pożądanym miejscem do zamieszkania w całej stolicy – stwierdził Marek Dunikowski.

Kiedy ruszy rozbudowa Nowej Pragi II

Inwestycję realizuje spółka celowa MDR Warszawa Ratuszowa. Powołał ją Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza spółka PFR Nieruchomości. Dodajmy, że działki przy ul. Ratuszowej i Jagiellońskiej o łącznej powierzchni ok. 1,7 ha MDR Warszawa Ratuszowa kupiła od Poczty Polskiej. Obie działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który – oprócz zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – przewiduje także usługi, handel i gastronomię. PFR Nieruchomości informuje, że budowa zespołu budynków ruszy w I kw. 2022 r.