Starter we Wrocławiu: 255 mikroapartamentów pod wynajem niedaleko centrum

Zdjęcie: Maciej Lulko
Starter to nazwa budynków z mikroapartamentami pod wynajem, które buduje we Wrocławiu spółka Dolnośląskie Inwestycje. W oddanym właśnie do użytkowania Starterze przy ul. Dyrekcyjnej powstało 55 mikroapartamentów.

Formalnie Starter nie jest budynkiem mieszkalnym, a mikroapartamenty nie są mieszkaniami. Typowy mikroapartament w Starterze to kilkunastometrowy pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Natomiast w przypadku budowanych obecnie mieszkań prawo wymaga, aby ich powierzchnia użytkowa miała minimum 25 m kw. Jednak metraż to nie jedyna różnica. Mikroapartament jest traktowany jak lokal użytkowy, co oznacza, że deweloper dolicza do niego 23% VAT. Dla mieszkań ten podatek wynosi zaś tylko 8%. Ponadto kupujących mieszkania na etapie budowy chroni tzw. ustawa deweloperska. Natomiast ci, którzy finansują budowę mikroapartamentów ryzykują utratę pieniędzy wpłacając je na konto dewelopera.

Trzeci Starter z mikroapartamentami

Najwyraźniej nie zniechęca to inwestorów, którzy kupują mikroskopijne „mieszkania” od spółki Dolnośląskie Inwestycje. Zakończyła ona właśnie budowę trzeciego Startera we Wrocławiu. Budynek stanął przy skrzyżowaniu ulic Borowskiej z Dyrekcyjną, nieopodal galerii handlowej Wroclavia. Ze względu na tę lokalizację, deweloper sprzedał wszystkie lokale jeszcze przed zakończeniem budowy. Inwestorzy będą je teraz wynajmować pracownikom okolicznych biurowców, studentom i turystom.
Mikroapartamenty w Starterze III mają od 16 do nawet 69 m kw. Oczywiście przeważa mały metraż.

Mikroapartament w Starterze III we Wrocławiu.
Fot. Maciej Lulko

Wszystkie lokale są klimatyzowane i wykończone pod klucz.

Dodajmy, że pozostałe dwa Startery znajdują się przy Wybrzeżu Pasteura. Wybudowano je w latach 2013 i 2017. Wszystkie zaprojektowała pracownia AP Szczepaniak, która zachwala ich walory architektoniczne.

Niebanalna architektura Startera

Starter III wyróżnia się nietypowym układem okien. Są one ułożone w kształt „L” oraz „I”. Taki układ sprawia, że na pierwszy rzut oka trudno doliczyć się pięter (jest ich 6).

Wrocławski Starter z mikroapartamentami wyróżnia się nietypowym układem okien.
Fot. Maciej Lulko

– To zabieg kompozycyjny, który ma na celu uporządkowanie przestrzeni miejskiej. Jest wykorzystywany przede wszystkim przy projektowaniu budynków biurowych i hotelowych, ponieważ sprzyja temu modułowość wnętrza obiektów – wyjaśnia Artur Szczepaniak, projektant główny z pracowni AP Szczepaniak.

Fasada Startera wykonana jest z płytki klinkierowej, która imituje cegłę.
Fot. Maciej Lulko

Ponieważ najnowszy Starter został przysunięty do zabytkowego budynku z czerwonej cegły, stąd fasada jest wykonana z płytki klinkierowej, która imituje cegłę. Na wygląd elewacji miała również wpływ bliskość Wroclavii, do której nawiązuje kolor Startera.