Pierwszy budynek modułowy ze sklepem Lidla i 26 mieszkaniami na wynajem powstanie przy Hönower Straße 97-99 w Berlinie-Mahlsdorf. Budowa rozpocznie się latem 2020 r. i potrwa niespełna rok. Także w Polsce coraz więcej firm deweloperskich rozważa budowę domów modułowych.
– Dzięki budowie modułowej czas budowy jest znacznie skrócony – podkreśla Alexander Thurn, dyrektor ds. rozwoju projektu nieruchomości i rozbudowy magazynu w Lidl Niemcy.
Moduły, z których powstanie ten wielofunkcyjny budynek, dostarczy firma Max Bögl ze swojej fabryki w Sengenthal.
Budynki z modułów mogą być atrakcyjne
Dyrektor ds. produkcji w Max Bögl Markus Richthammer zwraca uwagę, że budynki składane z modułów mogą różnić się wielkością i kolorystyką.
– Dzięki temu budynki mogą być dostosowane do warunków panujących w danym miejscu – zachwala Markus Richthammer.

Dodajmy, że wyprodukowane w fabryce moduły są transportowane na plac budowy. Tam montowany jest cały budynek. Po dokończeniu prac wykończeniowych oraz po scaleniu i testowaniu instalacji technicznych, budynek jest gotowy do użytkowania.
Lidl pochwalił się swoją inwestycją w czasie zakończonych niedawno w Berlinie targów budowlanych Bautec. Firma wystąpiła tam w charakterze… wystawcy!
– Liczymy na pozyskanie partnerów do realizacji naszych projektów i wspólne promowanie innowacji w budownictwie – wyjaśnia Jan Brenn, kierownik ds. ekspansji i budowy oddziałów w Lidl Niemcy.
Nie tylko Lidl, ale także Aldi zamierza budować budynki z mieszkaniami na wynajem, w których na parterze będzie lokowany sklep. Taką strategię rozwoju obu sieci dyskontów na zurbanizowanych terenach miejskich wymusza deficyt działek budowlanych, a w konsekwencji bardzo wysokie ceny. W dodatku niektóre miasta, m.in. Berlin, nie chcą sklepów, które zajmują duże działki w sytuacji, gdy znacznie bardziej palącym problemem społecznym jest niedostatek mieszkań na wynajem.
- Przeczytaj także: Aldi i Lidl zbudują tysiące mieszkań na wynajem
Budownictwo modułowe w Polsce
Budowanie domów z prefabrykatów rozważa coraz więcej polskich firm deweloperskich.
– Obecnie niewiele jest inwestycji, które byłyby w całości realizowane z gotowych elementów – przyznaje Mirosław Kujawski z zarządu firmy Develia w ankiecie przeprowadzonej przez serwis Dompress.pl.
- Przeczytaj także: Czy deweloperzy będą budować z prefabrykatów
Kujawski zaznacza jednak, że dość powszechnie stosowane są prefabrykaty przy budowie balkonów czy klatek schodowych.
Jedną z firm, które wykorzystują prefabrykację w swoich inwestycjach jest Aria Development.
– To jeden z naszych atutów. Technologia pozwala skrócić czas budowy, koszty generalnego wykonawstwa oraz realizować budynki o wysokiej jakości. To przekłada się też na ceny mieszkań – wyjaśnia serwisowi Dompress.pl prezes spółki Wojciech Chotkowski.
Coraz więcej elementów prefabrykowanych zamierza wprowadzać Skanska Residential Development Poland.
– Widzimy ogromny potencjał w tego typu rozwiązaniach. Sięganie po prefabrykację pozwala nam skrócić czas realizacji i jeszcze bardziej podnosi jakość wykonania – mówi Izabela Kucharska, menadżer ds. rozwoju produktu w tej spółce mieszkaniowej Skanska.
I dodaje, że opracowała ona koncepcję modelowego osiedla kilku budynków wielorodzinnych, wykonanych w technologii modułowej.
– Jesteśmy przekonani, że w długiej perspektywie to właśnie prefabrykacja i budownictwo modułowe staną się codziennością – uważa Izabela Kucharska.
- Przeczytaj także: Domy z prefabrykatów szansą na dostępne cenowo mieszkania na wynajem