W najmowanych mieszkaniach Polacy nie czują się dobrze. Ale to się szybko zmienia

Zdjęcie: Depositphotos
Najem mieszkania wielu kojarzy się nie tylko z wysokim czynszem, ale także z kiepskim wyposażeniem, często rodem z PRL-u. Na szczęście to się zmienia, bo inwestorzy na rynku najmu, m.in. Fundusz Mieszkań na Wynajem, oferują coraz lepszy standard wynajmowanych mieszkań.

Aż 8 na 10 Polaków lubi swój dom lub mieszkanie. Pozostali to głównie ci, którzy je najmują – wynika z badania firmy wnętrzarskiej VOX.

– Do czterech kątów najmocniej przywiązujemy się wtedy, gdy bez ograniczeń możemy dopasowywać każde pomieszczenie do własnych potrzeb – komentuje Katarzyna Bryze, zarządzająca działem rozwoju w VOX.

I dodaje, że wśród osób, które nie lubią swojego domu lub mieszkania, ogromną większość, bo aż 60,3%, stanowią najemcy.

– W najmowanych mieszkaniach wpływ na aranżację wnętrz czy wyposażenie jest zwykle niewielki – przyznaje Katarzyna Bryze.

Najem mieszkania „po babci”

Czarny obraz standardu wynajmowanych mieszkań malują badania, które przeprowadził wśród najemców serwis morizon.pl. Niemal połowa badanych narzeka na stare, niespełniające współczesnych standardów sprzęty i meble. Częstym problemem są również zaniedbane łazienki (28%) i kuchnie (co szósta odpowiedź). Z kolei co trzeci ankietowany uznał, że mieszkania na rynku najmu są niedoposażone lub nie posiadają niezbędnych mebli, a co szósty najemca narzeka na pozostawione przez właścicieli rzeczy, które niepotrzebnie zajmują miejsce w wynajmowanym mieszkaniu.

Najem mieszkania inwestycyjnego

Zupełnie inaczej wyglądają mieszkania, które wynajmują m.in. inwestorzy instytucjonalni. Wśród nich największym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W posiadaniu Funduszu jest obecnie 2049 mieszkań na wynajem w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w tym 1969 lokali trafiło już na rynek.

– Oferowane przez nas mieszkania mają stałą zabudowę w kuchni, przedpokoju, sypialni i łazience oraz są wyposażone w sprzęt AGD – mówi dyrektor Biura Najmu Mieszkań na Wynajem Rafał Malik.

I dodaje, że Fundusz oferuje doposażenie mieszkania w meble w przypadku zawarcia umowy najmu na co najmniej 2 lata. Najemcy mają też wpływ, choć jest on ograniczony, na rodzaj i kolorystykę wyposażenia.

– Najemca mówi nam, jakie chce meble z zestawu, który mu proponujemy. W aranżacji wnętrz stawiamy na styl skandynawski, czyli biel, szarość czy beż oraz proste meble – wyjaśnia dyr. Malik.

Dodajmy, że styl skandynawski zyskuje w Polsce na popularności, bo jest uniwersalny – doskonale sprawdza się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu.
Wygląda na to, że taki standard odpowiada najemcom Funduszu Mieszkań na Wynajem, bo obłożenie jego mieszkań sięga 98%.

Przy ul. Bóżniczej 3 w Poznaniu Fundusz Mieszkań na Wynajem oferuje 57 kawalerek o powierzchni od 27 do 39 m kw., 56 mieszkań dwupokojowych (31-48 m kw.) oraz 36 trzypokojowych (49-62 m kw.).

Michał Borowiak, który najął właśnie od Funduszu mieszkanie przy ul. Bóżniczej 3 w Poznaniu, zwraca również uwagę na gwarancję umowy.

– Mieszkam w mieszkaniu, które pachnie nowością, a do tego mam pewność, że nie zaskoczy mnie zmiana czynszu, czy nagłe skrócenie okresu najmu – mówi Michał Borowiak.

Podkreśla, że w sytuacjach awaryjnych najemcy mogą liczyć na wsparcie centrum obsługi klienta.