TBS Wrocław zbudował na Nowych Żernikach mieszkania dla seniorów. Inwestycję wsparł BGK

Zdjęcie: TBS Wrocław
TBS Wrocław zbudował na osiedlu Nowe Żerniki budynek, w którym jest 57 mieszkań dla seniorów. W tym celu TBS Wrocław skorzystał z preferencyjnego kredytu w ramach programu społecznego budownictwa czynszowego, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Bank dołożył też ok. 2 mln zł do inwestycji z mieszkaniami dla seniorów w formie bezzwrotnego grantu.

Spółka TBS Wrocław, której właścicielem jest gmina Wrocław, działa od 1998 r. Do tej TBS Wrocław wybudował 97 budynków z blisko 3,9 tys. mieszkań na wynajem. W oddanym do użytkowania w grudniu 2029 r. budynku na osiedlu Nowe Żerniki powstało 117 tego typu lokali. 57 z nich to mieszkania dla seniorów, które TBS Wrocław przekazał miastu. Dzięki tej inwestycji, gminna spółka wpisała się w miejską strategię opieki nad seniorami i zwiększyła miejską pulę mieszkań przeznaczonych dla osób starszych.

Jak TBS Wrocław wyposażył mieszkania dla seniorów?

Rzecznik prasowy TBS Wrocław Łukasz Maślanka podkreśla, że w budynku z mieszkaniami dla seniorów nie ma barier architektonicznych. Każde wejście znajduje się na poziomie parteru, a klatki schodowe są wyposażone w windy. W TBS Wrocław pomyślano też o tym, żeby mieszkania miały odpowiednią przestrzeń dla osób, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Łazienki są przystosowane do potrzeb seniorów. Ponadto znajdą oni w swoich mieszkaniach przyciski alarmowe, połączone z systemem ochrony budynku.

W budynku, w którym TBS Wrocław przeznaczył 57 mieszkań dla seniorów, znajdują się sale spotkań.

Co ciekawe, w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach na każdym piętrze znajduje się sala spotkań. Ma to pomóc w nawiązywaniu relacji międzysąsiedzkich.

W przyszłości, w lokalach na parterze powstanie punkt opieki dziennej i rekreacji, stołówka, placówka medyczna, a także usługi (fryzjer, kosmetyczka, pralnia). Miejsca te będą zarządzane przez prywatnych najemców.

Patio w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach.

Wewnętrzne patio – z zieleńcem, placem zabaw i siłownią „pod chmurką” – będzie zaś miejscem do wypoczynku i spotkań.

– Te wszystkie elementy wpisują nasz nowy budynek w cały kompleks WUWY2, która powstała na Nowych Żernikach. Naszą cegiełką do tego projektu jest budynek z założenia łączący pokolenia, otwarty na potrzeby seniorów, gwarantujący im na miejscu usługi potrzebne do spokojnego życia – zaznacza prezes TBS Wrocław Marcin Kij.

Jak wygląda nabór do mieszkań dla seniorów w TBS Wrocław?

Nabór seniorów w budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach prowadził Wydział Lokali Mieszkalnych wrocławskiego magistratu. Żeby tu zamieszkać seniorzy musieli spełnić kilka kryteriów, m.in. wiek powyżej 60 lat, meldunek we Wrocławiu na pobyt stały oraz odpowiedni dochód. Pod uwagę brano również stan zdrowia osób, a mianowicie orzeczenie o niepełnosprawności. Seniorzy, którzy wprowadzają się do budynku TBS Wrocław na Nowych Żernikach mogą liczyć na stabilizację, bo większość umów najmu zawarto na 10 lat.

TBS Wrocław na Nowych Żernikach finansował BGK

Budowa budynku z mieszkaniami dla seniorów trwała niespełna 2 lata i kosztowała ok. 40 mln zł. Gmina Wrocław pozyskała na ten cel ok. 2 mln zł grantu z BGK i przekazała go TBS Wrocław. Pozostałe środki na realizację tej inwestycji pochodziły z preferencyjnego kredytu, który spółka zaciągnęła w BGK oraz z partycypacji, która ustawowo może sięgać nawet 30% kosztów budowy. Łukasz Maślanka zwraca uwagę, że seniorzy byli zwolnieni z obowiązku partycypacyjnego.

Przypomnijmy, że w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus BGK odpowiada m.in. za program społecznego budownictwa czynszowego, realizowany przez towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i spółdzielnie mieszkaniowe. Mogą one ubiegać się w tym banku o preferencyjny kredyt. Jego okres spłaty może wynieść nawet 30 lat, a dzięki temu, że marżę banku finansuje budżet państwa, oprocentowanie wynosi tylko ok. 1,7%.

BGK poinformował nas, że w latach 2016-2019 w ramach społecznego budownictwa czynszowego powstało już 2,8 tys. mieszkań na wynajem (w tym 117 mieszkań TBS Wrocław na Nowych Żernikach), a kolejne 2 tys. są w budowie.

Dodajmy, że należący do BGK Fundusz Mieszkań dla Rozwoju inwestuje w mieszkania na wynajem w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus. Realizująca inwestycje spółka PFR Nieruchomości również przeznacza część mieszkań dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.

– Przeszłam dziecięce porażenie mózgowe i potrzebuję mieszkania dostosowanego dla osoby niepełnosprawnej. Mam też dość tułania się po stancjach – mówi Monika Stereńczak, przyszła najemczyni Mieszkania Plus w Kępicach.

Uwaga! Zarówno najemcy rynkowej części Mieszkania Plus, jak najemcy TBS, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Tego typu dopłatę finansuje państwo za pośrednictwem BGK, który zawiera stosowne umowy z gminami, które chcą uczestniczyć w programie Mieszkanie na Start. W wykazie takich gmin nie ma na razie Wrocławia.

  • Zobacz, które gminy przystąpiły do programu Mieszkanie na Start.