Fundusz Mieszkań na Wynajem zapowiada kolejne inwestycje. Jakie miasta ma Fundusz na celowniku?

Zdjęcie: Fundusz Mieszkań na Wynajem
Fundusz Mieszkań na Wynajem liczy na oferty od firm deweloperskich zainteresowanych sprzedażą gotowych projektów mieszkaniowych. Mówił o tym w czasie targów Budma dyrektor Biura Najmu Mieszkań na Wynajem Rafał Malik.

Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) posiada obecnie 2049 mieszkań na wynajem w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi. Na tej puli mieszkań Fundusz nie zamierza jednak poprzestać.

– Szukamy inwestycji także w innych miastach. Może to być np. Łódź czy Szczecin – poinformował dyr. Malik na targach Budma 2020, gdzie przedstawił plany inwestycyjne Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Dyr. Malik dodał, że Fundusz Mieszkań na Wynajem jest zainteresowany zakupem mieszkań zarówno w centrach miast, jak i w dzielnicach od nich oddalonych. Muszą to być jednak miejsca dobrze skomunikowane.

Inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem w Poznaniu

Poznańscy dziennikarze mogli zwiedzić inwestycję Funduszu Mieszkań na Wynajem przy ul. Bóżniczej 3. Sześciokondygnacyjny budynek, w którym Fundusz zaoferował 148 mieszkań, położony jest praktycznie w centrum miasta. W pobliżu są linie tramwajowe i autobusowe oraz dworzec PKP Garbary. Z Bóżniczej do Starego Rynku jest tylko 500 metrów.

Jest to trzecia inwestycja Funduszu Mieszkań na Wynajem w stolicy Wielkopolski. Przy ul. Saperskiej, kupił on 5 lat temu swój pierwszy budynek ze 123 mieszkaniami. Kolejnych 150 mieszkań Fundusz wynajmuje w drugiej poznańskiej inwestycji przy ul. Czarnieckiego. Trwa obecnie procedura wyboru wykonawcy na budowę 318 mieszkań na wynajem na działce między ul. Śniadeckich i Święcickiego. Rafał Malik podkreśla, że Fundusz Mieszkań na Wynajem zdecydował się na czwartą inwestycję w Poznaniu m.in. ze względu na optymistyczne prognozy dla tego rynku, szczególnie demograficzne.

 

Inwestycje Funduszu Mieszkań na Wynajem w Poznaniu

Nie tylko Fundusz Mieszkań na Wynajem docenia Poznań

Nie tylko Fundusz Mieszkań na Wynajem, ale także deweloperzy i inwestorzy inwestujący w mieszkania na wynajem doceniają rynek poznański.  Jak podaje firma doradcza JLL w swoim najnowszym raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce – IV kw. 2019”, poznańscy deweloperzy sprzedali w ubiegłym roku ok. 6,4 tys. nowych mieszkań, czyli aż o 30% więcej niż w najlepszym do tej pory roku 2018! Rekordowa była także podaż nowych mieszkań. Prawdopodobnie to dzięki 6% nadwyżce liczby mieszkań wprowadzonych na rynek nad liczbą transakcji, deweloperzy podnieśli ceny średnio tylko o niecałe 2%, czyli poniżej inflacji. Dla porównania, w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi wzrosty cen osiągnęły wartość dwucyfrową.

Poznań wyróżnia się na tle innych aglomeracji także stosunkowo małym wzrostem stawek czynszu. Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w perspektywie ostatnich 5 lat w Poznaniu przeciętne czynsze najmu wzrosły o ok. 9%. Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie przeciętny czynsz wzrósł aż o 41%!

Co ciekawe, stabilne czynsze najmu nie zniechęcają inwestorów, także indywidualnych, do lokowania kapitału w mieszkania na wynajem długoterminowy.

– Wręcz przeciwnie, zainteresowanie tą formą inwestowania rośnie – mówi lider poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik Waldemar Kochanek.

I dodaje, że w okresie ostatnich 3 lat liczba członków Stowarzyszenia w Poznaniu podwoiła się – z ok. 100 do 200 osób.