Pekabex uruchomił piąty zakład prefabrykacji

Nowy zakład prefabrykacji Grupy Kapitałowej Pekabex powstał w Gdańsku-Kokoszkach. To piąty zakład produkcyjny czołowego wytwórcy konstrukcji prefabrykowanych w Polsce. Zakład może wyprodukować 500 tys. m kw. elementów prefabrykowanych. Pekabex chwali się zamówieniami na 60% tegorocznej produkcji.

Zakład, który Pekabex wybudował na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kosztem ponad 65 mln zł,  jest wyposażony w pełni zautomatyzowane linie do produkcji płyt typu filigran, ścian z podwójnego filigranu i ścian z izolacją, a także ścian pełnych.

– Nasze produkty można stosować zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak również biurowym. Sprawdzają się idealnie w budownictwie inżynieryjnym, przy budowie parkingów, ścian oporowych, ścian wykopu, a także podczas budowy przy granicy istniejącego budynku – mówi prezes spółki Pekabex Robert Jędrzejowski.

Podkreśla, że dzięki zastosowaniu elementów prefabrykowanych realizacja obiektów trwa krócej i wymaga znacznie mniejszej liczby pracowników na placu budowy. Prezes Jędrzejowski przekonuje, że czas budowy może być nawet dwukrotnie krótszy. Ponadto nowoczesne prefabrykaty zapewniają lepszą izolację termiczną, co budownictwo tradycyjne, a badania dotyczące dźwiękoszczelności i akustyki mieszkań wykazały, iż przewyższają polskie normy obowiązujące od 2021 r.

– Wśród pozostałych przewag prefabrykacji mogę wymienić m.in. uniezależnienie od pogody i możliwość budowy przez 12 miesięcy w roku, a także montaż z kół, czyli bezpośrednio z pojazdów, które dowożą elementy na budowę. Nie ma konieczności organizowania magazynu materiałów na placu budowy, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i ma wpływ na środowisko – zachwala prezes Pekabeksu.

I dodaje, że wiele zalet budownictwa z prefabrykatów sprawia, że jest ono bardzo rozpowszechnione na rynku skandynawskim. W Szwecji ponad 80% mieszkań powstaje z prefabrykatów.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod piąty zakład firmy Pekabex. Na zdjęciu od lewej: Beata Żaczek, wiceprezes Pekabex SA; Przemysław Borek, wiceprezes Pekabex SA; Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska.
Fot. Pekabex

Grupa Pekabex jest liderem nowoczesnego budownictwa modułowego w Polsce. Dostarcza kompleksowe rozwiązania w  zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów, w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest także w czterech fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsko-Białej. Od lipca 2015 r. spółka Pekabex jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.