Tak dużo mieszkań nie zbudowano w Polsce od prawie 40 lat!

Zdjęcie: Wyszkowskie TBS
W 2019 r. powstało w naszym kraju ponad 207 tys. nowych mieszkań, czyli tyle, ile w rekordowych pod tym względem latach 70. ubiegłego wieku.

GUS podał, że w 2019 r. oddano do użytkowania ok. 207,2 tys. mieszkań, czyli o 12% więcej niż rok wcześniej. Dodajmy, że wybudowanie tak dużej liczby mieszkań nie zdarzyło się w naszym kraju od blisko 40 lat! Rekordowy był pod tym względem rok 1978, kiedy powstało aż 283 tys. mieszkań.

Według GUS, tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy oddali do użytkowania ponad 130,9 tys. mieszkań, czyli o ok. 16,6% więcej niż przed rokiem. Z kolei inwestorzy indywidualni wybudowali ok. 69,6 tys. mieszkań, poprawiając ubiegłoroczny wynik o nieco ponad 5%.

Ożywienie w budownictwie czynszowym

Cieszyć może blisko 64% wzrost liczby wybudowanych mieszkań w ramach społecznego budownictwa czynszowego. Towarzystwa budownictwa społecznego oddały do użytkowania ok. 2,5 tys. mieszkań. Są to najprawdopodobniej pierwsze efekty polityki mieszkaniowej rządu, który postawił na wsparcie budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Niestety, w budownictwie komunalnym tych efektów jeszcze nie widać. Gminy zakończyły budowę nieco ponad 1,8 tys. mieszkań, czyli mniej więcej tyle samo co w 2018 r.

Dodajmy, że rząd spodziewa się radykalnej poprawy tej sytuacji, dzięki zwiększaniu wydatków budżetowych na wsparcie remontów i budowy mieszkań komunalnych.
W budżecie na 2019 r. rząd zarezerwował na ten cel 520 mln zł. Taka sama kwota ma być zarezerwowana w tegorocznym budżecie. Natomiast plany na lata 2021-2025 zakładają wsparcie budowy mieszkań komunalnych kwotą 1 mld zł rocznie. Oczywiście poziom wydatków będzie zależał od zainteresowania gmin udziałem w tym rządowym programie.

Gospodarka rośnie, a wraz z nią budownictwo mieszkaniowe

Pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, także w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, Polska jest już w europejskiej czołówce. Z ubiegłorocznego raportu międzynarodowej firmy doradczej Deloitte („Property Index. Overview of European Residential Markets”) wynika, że w Europie Polska zajmuje trzecie miejsce, po Francji i Niemczech, pod względem liczby budowanych mieszkań. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców wyprzedziliśmy nie tylko Niemcy, ale i Wielką Brytanię czy Hiszpanię. W tym rankingu lepsza od nas była jedynie Francja i Norwegia. Podobnie zresztą jak w statystykach zaczynanych inwestycji mieszkaniowych.

 

Dobra sytuacja gospodarcza i rekordowo niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych skutkuje wysokim popytem na nie. Związek Banków Polskich  podaje, że w III kwartale 2019 r. wartość akcji kredytowej okazała się wyższa od dotychczasowych prognoz i osiągnęła poziom ok. 16,9 mld zł. Zbliżony wynik notowany był ostatnio w 2008 r., czyli przed dotarciem do Polski kryzysu subprime!

Rekordowa – najwyższa od 32 kwartałów – była również liczba udzielonych kredytów – 59,7 tys. sztuk.  Było ich o 14,7% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, a wartość kredytów wzrosła aż o 24,3%.

Optymizmem mogą też napawać dane dotyczące pozwoleń na budowę, bo świadczą o dobrej koniunkturze. GUS poinformował, że w 2019 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy ok. 268,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4% więcej niż w 2018 r.

Czas na dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Co ważne, w najbliższych latach należy spodziewać się także wzrostu liczby dostępnych cenowo mieszkań na wynajem budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Do tej pory budowała je spółka PFR Nieruchomości, która ma na swoim koncie 867 takich mieszkań, a w budowie jest ich 1907. Jednak biorąc pod uwagę aktualny stan przygotowań do inwestycji, wiele z nich zacznie się w najbliższych dwóch latach. W 2019 r. PFR Nieruchomości rozpoczęła budowy w Dębicy, Mińsku Mazowieckim, Świdniku, Krakowie, Zamościu, Radomiu i Łowiczu. Łącznie PFR Nieruchomości rozpoczął w 2019 r. budowę 1244 mieszkań.