Tak dużo mieszkań nie zbudowano w Polsce od prawie 40 lat!

Zdjęcie: Wyszkowskie TBS
W 2019 r. powstało w naszym kraju ponad 207 tys. nowych mieszkań, czyli tyle, ile w rekordowych pod tym względem latach 70. ubiegłego wieku.

GUS podał, że w 2019 r. oddano do użytkowania ok. 207,2 tys. mieszkań, czyli o 12% więcej niż rok wcześniej. Dodajmy, że wybudowanie tak dużej liczby mieszkań nie zdarzyło się w naszym kraju od blisko 40 lat! Rekordowy był pod tym względem rok 1978, kiedy powstało aż 283 tys. mieszkań.

Według GUS, tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy oddali do użytkowania ponad 130,9 tys. mieszkań, czyli o ok. 16,6% więcej niż przed rokiem. Z kolei inwestorzy indywidualni wybudowali ok. 69,6 tys. mieszkań, poprawiając ubiegłoroczny wynik o nieco ponad 5%.

Ożywienie w budownictwie czynszowym

Cieszyć może blisko 64% wzrost liczby wybudowanych mieszkań w ramach społecznego budownictwa czynszowego. Towarzystwa budownictwa społecznego oddały do użytkowania ok. 2,5 tys. mieszkań. Są to najprawdopodobniej pierwsze efekty polityki mieszkaniowej rządu, który postawił na wsparcie budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Niestety, w budownictwie komunalnym tych efektów jeszcze nie widać. Gminy zakończyły budowę nieco ponad 1,8 tys. mieszkań, czyli mniej więcej tyle samo co w 2018 r.

Dodajmy, że rząd spodziewa się radykalnej poprawy tej sytuacji, dzięki zwiększaniu wydatków budżetowych na wsparcie remontów i budowy mieszkań komunalnych. W budżecie na 2019 r. rząd zarezerwował na ten cel 520 mln zł. Oczywiście poziom wydatków będzie zależał od zainteresowania gmin udziałem w tym rządowym programie.

Gospodarka rośnie, a wraz z nią budownictwo mieszkaniowe

Pod względem liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, także w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, Polska jest już w europejskiej czołówce. Z ubiegłorocznego raportu międzynarodowej firmy doradczej Deloitte („Property Index. Overview of European Residential Markets”) wynika, że w Europie Polska zajmuje trzecie miejsce, po Francji i Niemczech, pod względem liczby budowanych mieszkań. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców wyprzedziliśmy nie tylko Niemcy, ale i Wielką Brytanię czy Hiszpanię. W tym rankingu lepsza od nas była jedynie Francja i Norwegia. Podobnie zresztą jak w statystykach zaczynanych inwestycji mieszkaniowych.

 

Dobra sytuacja gospodarcza i rekordowo niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych skutkowało wysokim popytem na nie. Związek Banków Polskich  podał, że w 2019 r. liczba i wartość akcji kredytowej przerosła oczekiwania analityków rynku finansowania nieruchomości.

Optymizmem mogą też napawać dane dotyczące pozwoleń na budowę, bo świadczą o dobrej koniunkturze. GUS poinformował, że w 2019 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy ok. 268,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4% więcej niż w 2018 r.

Czas na dostępne cenowo mieszkania na wynajem

Co ważne, w najbliższych latach należy spodziewać się także wzrostu liczby dostępnych cenowo mieszkań na wynajem budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Do tej pory budowała je spółka PFR Nieruchomości, która pod koniec 2019 r. miała na swoim koncie 867 takich mieszkań, a w budowie 1907. Jednak biorąc pod uwagę aktualny stan przygotowań do inwestycji, wiele z nich zacznie się w najbliższych dwóch latach. W 2019 r. PFR Nieruchomości rozpoczęła budowy w Dębicy, Mińsku Mazowieckim, Świdniku, Krakowie, Zamościu, Radomiu i Łowiczu. Łącznie PFR Nieruchomości rozpoczął w 2019 r. budowę 1244 mieszkań.