Czynsz najmu: gdzie najwyższy, a gdzie rośnie najszybciej

Czynsze najmu w największych aglomeracjach idą w górę. Za mieszkanie w Warszawie trzeba było zapłacić pod koniec 2019 r. średnio 1859 zł miesięcznie. W ostatnich 5 latach przeciętny czynsz najmu w stolicy wzrósł o ok. 23%. Jednak w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku czynsze najmu rosły dużo szybciej.

Czynsz najmu w Warszawie jest najwyższy, co nie powinno dziwić, bo tu największy jest rynek pracy, a w konsekwencji popyt na mieszkania na wynajem. Przeciętnie najemcy płacą tu za najem mieszkania 1859 zł miesięcznie. Przy czym najwyższa stawka czynszu za mieszkanie odnotowana w stolicy w III kw. 2019 r. wyniosła… 5930 zł! Tak wynika z raportu AMRON, który analizuje wynajem mieszkań w oparciu o dane firmy Mzuri, lidera na polskim rynku zarządzania najmem prywatnym. Wyjaśnijmy, że czynsz to kwota, którą pobiera wynajmujący, bez uwzględniania opłat dla administracji, wynagrodzenia firmy zarządzających najmem oraz bez prognozowanych i bieżących opłat za media i tym podobnych kosztów dodatkowych najmu.

Średni czynsz najmu w Warszawie jest wyraźnie wyższy niż w innych aglomeracjach.
Fot. AMRON

Czynsz najmu w innych aglomeracjach

We Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie najemcy płacą stawki czynszu najmu sporo mniejsze niż w stolicy. Pod koniec 2019 r. za mieszkanie, w którejś z tych trzech aglomeracji najemcy płacili przeciętnie ok. 1,5-1,7 tys. zł. Najniższe czynsze najmu w grupie monitorowanych aglomeracji AMRON odnotował w Katowicach i Łodzi – ok. 1-1,1 tys. zł miesięcznie.

Oczywiście w każdym z tych miast występuje rozpiętość czynszu. Według danych z umów najmu obowiązujących w III kw. 2019 r., największą różnicę pomiędzy najwyższą i najniższą stawką miesięcznego czynszu najmu zarejestrowano w Warszawie – 5280 zł.

W Warszawie jest największa rozpiętość stawek czynszu najmu. Fot. AMRON

W AMRON wyjaśniają, że tak duże rozpiętości czynszu są funkcją standardu wynajmowanego mieszkania, a także jego wielkości oraz lokalizacji. Duże rozpiętości cenowe zanotowano też w Krakowie i Gdańsku, odpowiednio 2520 zł i 2200 zł. Natomiast najmniejsza różnica pomiędzy minimalną i maksymalną stawką czynszu najmu została odnotowana w Poznaniu  – 850 zł. AMRON zwraca równocześnie uwagę, że to w Łodzi zanotowano najniższą stawkę – 540 zł.

Czynsz najmu w zależności od liczby pokoi

Oczywiście wysokość czynszu najmu zależy nie tylko od lokalizacji i standardu mieszkania, ale też od liczby pokoi. W III kw. 2018 r. średnia miesięczna stawka czynszu najmu kawalerki w stolicy wyniosła 1499 zł, mieszkania dwupokojowego – 1833 zł, a lokalu trzypokojowego – 2323 zł. Na drugim miejscu pod względem wysokości średnich stawek czynszu jest Gdańsk. W tym mieście za najem kawalerki trzeba było zapłacić średnio 1373 zł miesięcznie, mieszkania dwupokojowego – 1688 zł, a najem lokalu z trzema pokojami to wydatek średnio 2088 zł miesięcznie. Najniższe czynsze zarejestrowano w Katowicach, gdzie koszt najmu kawalerki w III kw. 2019 r. wyniósł 917 zł, mieszkania z dwoma pokojami – 1065 zł, a mieszkania trzypokojowego – 1462 zł.

Im więcej pokoi ma mieszkanie, tym czynsz najmu jest wyższy. Fot. AMRON

Gdzie czynsze najmu wzrosły najbardziej?

Z raportu AMRON wynika, że w 2019 r. we wszystkich badanych miastach wrosły średnie stawki czynszu najmu. Najbardziej podrożał najem mieszkania w Gdańsku  – o 6,32% oraz w Łodzi – o 4,6%.

W perspektywie ostatnich 5 lat Katowice, a zwłaszcza Poznań, są miastami, w których przeciętne czynsze najmu pozostawały w miarę stabilne. Np. w stolicy Wielkopolski wzrosły one zaledwie o ok. 9%. Na drugim biegunie jest Łódź, gdzie przeciętny czynsz najmu wzrósł o 41%!

Łódź jest liderem wzrostu przeciętnych stawek czynszu najmu. Fot. AMRON

 

Dodajmy, że dostępność mieszkań na wynajem ma się poprawiać, dzięki komercyjnej części programu Mieszkanie Plus, którą zarządza spółka PFR Nieruchomości. W dotychczas wybudowanych mieszkaniach czynsz jest niższy od rynkowego.

Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. O taką dopłatę mogą się ubiegać najemcy mieszkań budowanych przez inwestorów prywatnych, którzy podejmą współpracę z gminą.

Przeczytaj cały raport: AMRON-SARFiN za III kw. 2019 r.