Czynsz najmu: gdzie najwyższy, a gdzie rośnie najszybciej

W 2019 r. czynsze najmu w największych aglomeracjach poszły w górę. Za mieszkanie w Warszawie trzeba było zapłacić pod koniec 2019 r. średnio 1868 zł miesięcznie. W ostatnich 5 latach przeciętny czynsz najmu w stolicy wzrósł o ok. 25%. Jednak w Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku czynsze najmu rosły dużo szybciej.

Czynsz najmu w Warszawie jest najwyższy, co nie powinno dziwić, bo tu największy jest rynek pracy, a w konsekwencji popyt na mieszkania na wynajem. Przeciętnie najemcy płacą tu za najem mieszkania 1868 zł miesięcznie. Przy czym najwyższa stawka czynszu za mieszkanie odnotowana w stolicy w IV kw. 2019 r. wyniosła… 9990 zł! Tak wynika z raportu AMRON, który analizuje wynajem mieszkań w oparciu o dane firmy Mzuri, lidera na polskim rynku zarządzania najmem prywatnym. Wyjaśnijmy, że czynsz to kwota, którą pobiera wynajmujący, bez uwzględniania opłat dla administracji, wynagrodzenia firmy zarządzających najmem oraz bez prognozowanych i bieżących opłat za media i tym podobnych kosztów dodatkowych najmu.

Czynsz najmu w innych aglomeracjach

We Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie najemcy płacą stawki czynszu najmu sporo mniejsze niż w stolicy. Pod koniec 2019 r. za mieszkanie, w którejś z tych trzech aglomeracji najemcy płacili przeciętnie ok. 1,5-1,7 tys. zł. Najniższe czynsze najmu w grupie monitorowanych aglomeracji AMRON odnotował w Katowicach i Łodzi – ok. 1-1,1 tys. zł miesięcznie.

Oczywiście w każdym z tych miast występuje rozpiętość czynszu. Według danych z umów najmu obowiązujących w IV kw. 2019 r., największą różnicę pomiędzy najwyższą i najniższą stawką miesięcznego czynszu najmu zarejestrowano w Warszawie – 8990 zł.

W AMRON wyjaśniają, że tak duże rozpiętości czynszu są funkcją standardu wynajmowanego mieszkania, a także jego wielkości oraz lokalizacji. Duże rozpiętości cenowe zanotowano też w Krakowie i Gdańsku, odpowiednio 2520 zł i 2200 zł. Natomiast najmniejsza różnica pomiędzy minimalną i maksymalną stawką czynszu najmu została odnotowana w Katowicach  – 959 zł. AMRON zwraca równocześnie uwagę, że to w Łodzi zanotowano najniższą stawkę – 540 zł.

Czynsz najmu w zależności od liczby pokoi

Oczywiście wysokość czynszu najmu zależy nie tylko od lokalizacji i standardu mieszkania, ale też od liczby pokoi. W IV kw. 2019 r. średnia miesięczna stawka czynszu najmu kawalerki w stolicy wyniosła 1490 zł, mieszkania dwupokojowego – 1904 zł, a lokalu trzypokojowego – 2338 zł. Na drugim miejscu pod względem wysokości średnich stawek czynszu jest Wrocław. W tym mieście za najem kawalerki trzeba było zapłacić średnio 1390 zł miesięcznie, mieszkania dwupokojowego – 1697 zł, a najem lokalu z trzema pokojami to wydatek średnio 1992 zł miesięcznie. Najniższe czynsze zarejestrowano w Katowicach, gdzie koszt najmu kawalerki w IV kw. 2019 r. wyniósł 911 zł, mieszkania z dwoma pokojami – 1117 zł, a mieszkania trzypokojowego – 1473 zł.

Gdzie czynsze najmu wzrosły najbardziej?

Z raportu AMRON wynika, że w 2019 r. we wszystkich badanych miastach wrosły średnie stawki czynszu najmu. Najbardziej podrożał najem mieszkania w Gdańsku  – o blisko 7% oraz w Warszawie – o 5,7%.

W perspektywie ostatnich 5 lat Katowice i Poznań są miastami, w których przeciętne czynsze najmu pozostawały w miarę stabilne. Np. w stolicy Wielkopolski wzrosły one zaledwie o niespełna 11%. Na drugim biegunie są Wrocław i Łódź, gdzie przeciętny czynsz najmu wzrósł o ok. 39%!

Dodajmy, że dostępność mieszkań na wynajem ma się poprawiać, dzięki rynkowej części programu Mieszkanie Plus, którą zarządza spółka PFR Nieruchomości. W dotychczas wybudowanych mieszkaniach czynsz jest niższy od rynkowego.

Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. O taką dopłatę mogą się ubiegać najemcy mieszkań budowanych przez inwestorów prywatnych, którzy podejmą współpracę z gminą.

Przeczytaj cały raport: AMRON-SARFiN za IV kw. 2019 r.