Mieszkanie Plus: stan realizacji programu na koniec 2019 r.

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
W ramach programu Mieszkanie Plus powstało do tej pory 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1907. Według PFR Nieruchomości te dwie liczby nie oddają w pełni ogromu prac związanych z przygotowaniem inwestycji. Efekty mają być widoczne w 2020 r.

Rynkowa część programu Mieszkanie Plus została uruchomiona w październiku 2016 r., czyli nieco ponad 3 lata temu. W ramach pilotażu, który trwał do końca 2017 r.  spółka PFR Nieruchomości wybudowała 867 Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz podkreśla, że te mieszkania najpewniej by nie powstały, bo gminy nie byłyby w stanie ich sfinansować lub samodzielnie zrealizować zaciągając kredyt.

Od 2018 r. program Mieszkanie Plus działa na pełnych obrotach. PFR Nieruchomości informuje, że w budowie jest 1907 mieszkań (budowę 1244 rozpoczęto w 2019 r.). Spółka zapowiada, że za rok będzie ich więcej.

– Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji – mówi prezes Mirosław Barszcz.

I dodaje, że rok 2019 r. upłynął spółce na przygotowaniu inwestycji – zdobywaniu finansowania, projektowaniu i uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Są już tego pierwsze efekty w postaci rozpoczętych budów:

 • 26 sierpnia wbito łopatę pod budowę 201 mieszkań w Dębicy. Jest to pierwsza na Podkarpaciu inwestycja w programie Mieszkanie Plus, realizowana wspólnie z dębickim samorządem.
Osiedle z Mieszkaniami Plus w Dębicy zaprojektowała pracownia EMA Studio.
 • 30 września ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim.
Osiedle z Mieszkaniami Plus w Mińsku Mazowieckim powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z lokalną firmą PHU Partner.
 • 2 października zainaugurowano budowę 108 Mieszkań Plus w Świdniku.
Osiedla z Mieszkaniami Plus w Świdniku zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.
 • 22 listopada został wmurowany akt erekcyjny pod budowę osiedla, które pomieści 481 Mieszkań Plus. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej jest realizowana we współpracy PFR Nieruchomości S.A. z krakowską firmą deweloperską Bartla Development.

 • 9 grudnia wbito pierwszą łopatę pod budowę 96 Mieszkań Plus w Zamościu.

 • 16 grudnia zainaugurowano budowę 124 Mieszkań Plus w Radomiu; ankietę mającą zbadać popyt na nie, wypełniło ponad 2,4 tys. chętnych! 
Osiedla z Mieszkaniami Plus w Radomiu zaprojektowała pracownia EMA Studio.
 • 23 grudnia zainaugurowano 96 Mieszkań Plus w Łowiczu.
96 Mieszkań Plus w Łowiczu powstanie przy ul. Krudowskiego. Projekt autorstwa pracowni PA+U Rafał Mazur oraz GDA Łukasz Gaj.

Ponadto w 2019 r. PFR Nieruchomości podpisała umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie (144 Mieszkania Plus), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190 lokali).

PFR Nieruchomości jest obecnie największym zleceniodawcą dla architektów w Polsce. Tradycją spółki stało się poszukiwanie najlepszych projektów w drodze międzynarodowych konkursów urbanistyczno-architektonicznych. Pracownie architektoniczne, które zwyciężyły w 7 już rozstrzygniętych zaprojektują ok. 6,3 tys. Mieszkań Plus w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu.

W 2019 r. PFR Nieruchomości ogłosiła 2 konkursy na projekt osiedla: przy ul. Ratuszowej w Warszawie na 485 mieszkań oraz przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu, gdzie mają powstać 1102 mieszkania. Do warszawskiego konkursu zgłosiły się 93 pracownie, także zagraniczne!

Prezes Mirosław Barszcz poinformował, że projekty, które przygotowała do tej pory spółka PFR Nieruchomości, których finasowanie zostało zatwierdzone przez PFR TFI pochłoną 6 mld zł, czyli całe obecnie dostępne finansowanie programu. Spółka jest więc na dobrej drodze do realizacji planu, który zakłada budowę ok. 50 tys. Mieszkań Plus.

– Budowa mieszkań to nie tylko kwestia finansowania, ale także długich i skomplikowanych badań i procedur. Przygotowanie inwestycji trwa przeciętnie 3 lata, a proces budowy to jest najczęściej ok. 2-3 lat – wyjaśnia prezes spółki PFR Nieruchomości.

Dodaje, że w ramach programu Mieszkanie Plus spółka współpracuje z ponad 170 gminami. Najczęściej są to małe miasta. Jednak najwięcej mieszkań powstanie w dużych aglomeracjach. PFR Nieruchomości realizuje inwestycje nie tylko na gruntach wskazywanych przez gminy, ale także przez spółki państwowe, np. Pocztę Polską i PKP. PFR Nieruchomości może też sięgać po grunty Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Już teraz dysponuje on 500 działkami w 120 lokalizacjach w całej Polsce. KZN ocenia, że na tych gruntach może powstać ok. 63 tys. mieszkań.

Prezes Barszcz podkreśla, że każdą inwestycję PFR Nieruchomości stara się dopasować do lokalnej polityki mieszkaniowej. Gminy mają też wpływ na dobór najemców. Co ważne, najemcy mogą skorzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Np. w Białej Podlaskiej z tej formy wsparcia – najczęściej 250-300 zł – korzysta już ponad 150 ze 186 rodzin. Płacony przez nie czynsz jest więc porównywalny z czynszem w mieszkaniach komunalnych.

Program Mieszkanie Plus w liczbach

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań:

 • w Jarocinie – 258,
 • w Kępnie – 36,
 • w Białej Podlaskiej – 186,
 • w Gdyni – 172,
 • w Wałbrzychu – 215.

W budowie jest 1907 mieszkań:

 • w Katowicach – 513,
 • w Jarocinie – 108,
 • w Kępicach – 42,
 • w Dębicy – 201,
 • w Mińsku Mazowieckim – 138,
 • w Świdniku – 108,
 • w Krakowie – 481,
 • w Zamościu – 96,
 • w Radomiu – 124,
 • w Łowiczu – 96.

Więcej informacji: