TAG Immobilien wchodzi na polski rynek

Zdjęcie: Fundusz Mieszkań na Wynajem
Nawet 8-10 tys. mieszkań na wynajem zamierza wybudować lub kupić w Polsce w ciągu zaledwie 3-5 lat niemiecka firma TAG Immobilien. W tym celu planuje przejecie mieszkaniowej części wrocławskiej firmy deweloperskiej Vantage Development. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dał właśnie zielone światło dla tej transakcji, która ma być sfinalizowana w pierwszym kwartale 2020 r.

Firma TAG poinformowała, że za mieszkaniową część Vantage Development zapłaci jej dotychczasowym akcjonariuszom ok. 363 mln zł (11,5 zł za akcję). Niemcy zamierzają następnie wycofać tę spółkę z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (od 20 czerwca 2017 r. obrót akcjami jest bezterminowo zawieszony).
Dodajmy, że Grupa Vantage Development sprzedała do tej pory ponad 4,6 tys. mieszkań. Na koniec III kw. 2019 r. miała ich w ofercie 916. Z kolei bank ziemi miał umożliwić budowę 3,3 tys. lokali.
Wygląda na to, że w kolejnych dwóch miesiącach deweloper kupił nowe działki. TAG informuje bowiem o projektach zakładających budowę ok. 5,3 tys. mieszkań. Przy czym ok. 3,4 tys. z nich ma trafić na rynek najmu, zaś pozostałe mają być sprzedane w latach 2019-2021.
Dyrektor operacyjny TAG Claudia Hoyer deklaruje, celem firmy na najbliższe 3-5 lat jest zbudowanie portfela ok. 8-10 tys. mieszkań „w dużych miastach o korzystnym rozwoju populacji, bliskości uniwersytetów i dobrze rozwiniętej infrastrukturze”. W Niemczech (głównie we wschodniej części) TAG zarządza ponad 84 tys. mieszkań na wynajem.

Niemiecka firma ocenia, że rynek najmu w Polsce czeka szybki rozwój. TAG wskazuje przy tym na rosnący sektor usług oraz wzrost liczby gospodarstw domowych i ich skłonności do najmu mieszkań. Np. w Polsce na statystyczne gospodarstwo domowe przypadają 2,6 osoby, zaś średnia UE wynosi 2,1.
„Można oczekiwać, że TAG uzyska przewagę konkurencyjną pod względem zakresu, znajomości rynku, penetracji rynku i pozycji rynkowej dzięki wczesnemu wejściu na rynek” – czytamy w komunikacie prasowym TAG.

Polski rynek najmu na tle innych krajów

Dodajmy, że obecnie największym inwestorem instytucjonalnym na rynku najmu jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jest komercyjnym projektem Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W posiadaniu Funduszu jest obecnie 2049 mieszkań w Warszawie (698 mieszkań), Krakowie (248), Wrocławiu (245), Katowicach (146), Poznaniu (422),  Gdańsku (210) i Łodzi (80). Z tej puli mieszkań 1969 jest już na rynku.

Dyrektor Biura Najmu Mieszkań na Wynajem Rafał Malik przyznaje, że najem na warunkach rynkowych oferują u nas wciąż głównie indywidualni właściciele mieszkań. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2017 r. przychody z wynajmu mieszkania zadeklarowało 715,3 tys. podatników. Co prawda w okresie 6 lat ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie, jednak polski rynek wciąż jest w powijakach.

– Według Eurostatu, rynkowy czynsz płaci u nas niespełna 5% gospodarstw domowych. Podczas gdy średnia unijna wynosi 19,9%., a w Szwajcarii, gdzie odsetek najemców rynkowych jest największy, aż 50,9% – przypomina dyr. Malik.

Co ciekawe, z badań międzynarodowej firmy doradczej Deloitte wynika, że w Warszawie średnie stawki czynszu w przeliczeniu za m kw. są wyższe niż np. w Wiedniu czy Berlinie.

Jednak to m.in. w stolicy Niemiec miały w tym roku miejsce masowe protesty przeciwko podwyżkom czynszów. Berlin będzie prawdopodobnie pierwszym w Niemczech miastem i równocześnie krajem związkowym, który je zamrozi na 5 lat.

Problem w tym, że u naszych zachodnich sąsiadów dominują duże mieszkania. Według Niemieckiego Urzędu Statystycznego na jednego mieszkańca Niemiec przypada przeciętnie ok. 46 m kw. powierzchni mieszkalnej (w naszym kraju – 28 m kw.). Coraz więcej Niemców nie stać na utrzymanie dużych mieszkań. W dodatku rośnie tam liczba jednoosobowych gospodarstw domowych, które najchętniej najmowałyby małe lokale.
W naszym kraju nie ma tego problemu. Stowarzyszenie Mieszkanicznik szacuje, że aż 70% mieszkań na rynku najmu to kawalerki i lokale dwupokojowe. Przy czym tych pierwszych jest aż 39%! Powierzchnia ponad 50% wynajmowanych mieszkań nie przekracza 40 m kw.