Mieszkanie Plus: stan realizacji rządowego programu po trzech latach działania

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
W ramach programu Mieszkanie Plus powstało do tej pory 867 mieszkań, a w budowie jest ich 1110. Jednak czy ten program można oceniać na podstawie tylko tych dwóch liczb? Według PFR Nieruchomości, nie oddają one ogromu prac związanych z przygotowaniem inwestycji. Efekty tych prac mają być wkrótce widoczne.

– Na deskach kreślarskich mamy ok. 18 tys. mieszkań. Naszym celem jest, aby w końcówce 2020 r. w budowie było ich ponad 10 tys. – mówi Mirosław Barszcz, prezes spółki PFR Nieruchomości, która realizuje kapitałową część programu Mieszkanie Plus.

Prezes Barszcz przypomina, że pilotaż programu Mieszkanie Plus został uruchomiony w październiku 2016 r., a w 2017 r. – z chwilą wejścia w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN) – pilotaż został zakończony. Od 2018 r.  program Mieszkanie Plus działa na pełnych obrotach. Tak dużą liczbą przygotowywanych inwestycji nie może się obecnie pochwalić żaden deweloper. Największe firmy oddają do użytkowania góra 2,5-3,5 tys. lokali rocznie. W dodatku deweloperzy nie mają takiego banku ziemi, jakim dysponuje PFR Nieruchomości.

Obecnie spółka przygotowuje inwestycje zakładające budowę ok. 58 tys. dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, głównie na gruntach wskazywanych przez gminy oraz spółki państwowe, np. Pocztę Polską i PKP. Pamiętajmy jednak, że PFR Nieruchomości może też sięgać po grunty KZN. Już teraz dysponuje on 500 działkami w 120 lokalizacjach w całej Polsce. KZN ocenia, że na tych gruntach może powstać ok. 63 tys. mieszkań.

– Ktoś powie, że są to mieszkania „na papierze”. Mogę jednak zapewnić, że ogromna większość z nich powstanie – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

I dodaje, że wysyp budów właśnie się zaczął.

• 26 sierpnia wbito łopatę pod budowę 201 mieszkań w Dębicy. Jest to pierwsza na Podkarpaciu inwestycja w programie Mieszkanie Plus, realizowana wspólnie z dębickim samorządem.

Osiedle z Mieszkaniami Plus w Dębicy zaprojektowała pracownia EMA Studio.

• 30 września ruszyła budowa 138 Mieszkań Plus w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim.

Osiedle z Mieszkaniami Plus w Mińsku Mazowieckim powstaje we współpracy PFR Nieruchomości z lokalną firmą PHU Partner.

• 2 października zainaugurowano budowę 108 Mieszkań Plus w Świdniku. Zainteresowane mogli wypełnić ankietę dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło ją blisko 800 osób, co oznacza ponad 7 chętnych na jedno mieszkanie.

Osiedla z Mieszkaniami Plus w Świdniku zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.

• Kolejna budowa rozpocznie się najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu w Radomiu. PFR Nieruchomości czeka już tylko na pozwolenie na budowę. Na działce wskazanej przez miasto powstaną 124 Mieszkania Plus. W kilka dni od ogłoszenia ankiety mającej zbadać popyt na nie, zgłosiło się ponad 2,2 tys. chętnych!

Osiedla z Mieszkaniami Plus w Radomiu zaprojektowała pracownia EMA Studio.

Rzeczniczka prasowa PFR Nieruchomości Ewa Syta informuje, że w tym roku spółka chce zacząć budowę łącznie blisko 1 tys. mieszkań, a w przyszłym roku ich liczba ma dobić do 10 tys.
Wnioski o pozwolenie na budowę zostały już złożone m.in. w Zamościu, gdzie zaprojektowano 96 mieszkań oraz w Toruniu – osiedle z 320 mieszkaniami.
PFR Nieruchomości uruchomia też przetarg na wybór generalnego wykonawcy w Łowiczu, gdzie w ramach programu Mieszkanie Plus powstanie 96 mieszkań.
W 2020 r. ma ruszyć budowa m.in. osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie na 485 mieszkań i przy ul. Zatorskiej we Wrocławiu, gdzie mają powstać 1102 mieszkania. Dla obu tych inwestycji PFR Nieruchomości zorganizowała konkurs architektoniczno-urbanistyczny (we Wrocławiu już został ogłoszony).
W ostatnich tygodniach PFR Nieruchomości podpisała umowy na opracowanie dokumentacji projektowych dla inwestycji w Oławie (144 Mieszkania Plus), Sianowie (168) i Nakle nad Notecią (190 lokali).

Prezes Muszyński zwraca uwagę, że sama budowa pochłania 2-3 lata. Sporo czasu zajmuje też jej przygotowanie. Czasem trwa to rok, jeśli działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a inwestycja jest niewielka. Jednak w przypadku dużych osiedli, analiza lokalizacji, projektowanie (czasem poprzedzone konkursem architektoniczno-urbanistycznym), a następnie załatwienie formalności związanych z budową może zająć nawet 5 lat.
W niektórych miastach projekt osiedla już praktycznie gotowy, ale PFR Nieruchomości nie jest w stanie podać terminu rozpoczęcia budowy. Tak jest np. w Warszawie, gdzie od listopada 2018 r. spółka czeka na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dotyczącą budowy dużego osiedla Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie. Inwestycja zakłada budowę blisko 2700 mieszkań.

PFR Nieruchomości nie ujawnia jednak wszystkich przygotowywanych inwestycji. Np. w województwie mazowieckim analizuje pod inwestycje ponad 50 lokalizacji w 28 gminach. Jednak spółka chwali się tylko 9 inwestycjami – w Warszawie (5), Mińsku Mazowieckim, Radomiu, Ożarowie Mazowieckim i Sochaczewie. Ewa Syta wyjaśnia, że spółce nie wolno informować o projekcie do czasu powołania spółki celowej, która będzie go realizowała.

– Do zachowania tajemnicy zawodowej zobowiązuje nas art. 280 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi  funduszami inwestycyjnymi. W Mieszkania Plus inwestujemy bowiem pieniądze funduszu należącego do Banku Gospodarstwa Krajowego – tłumaczy rzeczniczka prasowa PFR Nieruchomości.

Program Mieszkanie Plus w liczbach

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań:

 • w Jarocinie – 258,
 • w Kępnie – 36,
 • w Białej Podlaskiej – 186,
 • w Gdyni – 172,
 • w Wałbrzychu – 215.

W budowie jest 1110 mieszkań:

 • w Katowicach – 513,
 • w Jarocinie – 108,
 • w Kępicach – 42,
 • w Dębicy – 201,
 • w Mińsku Mazowieckim – 138,
 • w Świdniku – 108.

Więcej informacji: