Osiedla w programie Mieszkanie Plus projektują najlepsze pracownie architektoniczne

Co łączy osiedla budowane w programie Mieszkanie Plus z Giełdą Papierów Wartościowych czy siedzibą warszawskiego biura Parlamentu Europejskiego? Projektujący te budynki architekci.

W organizowanych przez PFR Nieruchomości konkursach urbanistyczno-architektonicznych uczestniczą setki pracowni, w tym powszechnie znane i cenione w Polsce i za granicą.

– Dla pracowni architektonicznych jesteśmy obecnie największym zleceniodawcą – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Prezes Muszyński zapewnia, że PFR Nieruchomości przywiązuje dużą wagę do jakości życia na osiedlach. Dlatego spółka poświęca nawet kilka miesięcy na organizowanie konkursów urbanistyczno-architektonicznych.

– Dzięki temu mamy pewność, że w ramach programu Mieszkanie Plus powstaną nie tylko wysokiej jakości budynki, ale też dobrze zaprojektowana przestrzeń publiczna – wyjaśnia Grzegorz Muszyński.

Do tej pory spółka rozstrzygnęła 10 konkursów urbanistyczno-architektonicznych w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Wpłynęło na nie aż 947 zgłoszeń!

Co ważne, konkursy są organizowane na wzór tzw. konkursów flamandzkich. Rzeczniczka prasowa PFR Nieruchomości Ewa Syta wyjaśnia, że do udziału w takim konkursie może się zgłosić każda pracownia. Zamawiający wybiera od 5 do 10 uczestników, którym gwarantuje wynagrodzenie za wykonywane prace projektowe. Nie są one kodowane. W trakcie trwania konkursu odbywają się warsztaty z poszczególnymi uczestnikami. Po złożeniu prac konkursowych możliwa jest ich prezentacja sądowi konkursowemu oraz dyskusja na ich temat.

– Taka formuła została bardzo wysoko oceniona przez uczestników i środowisko architektoniczne, które uznało ją za lepszą niż konkursy prowadzone na zasadach wynikających z ustawy Prawo Zamówień Publicznych – podkreśla Ewa Syta.

I dodaje, że w najbliższych miesiącach PFR Nieruchomości ogłosi kolejne konkursy. Do tej pory najbardziej spektakularny był konkurs urbanistyczno-architektoniczny na budowę osiedla Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie. Ma tu powstać blisko 2,7 tys. mieszkań. Układ urbanistyczny jest efektem współpracy dwóch pracowni wyłonionych w konkursie: 22Architekci oraz AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

Wizualizacja osiedla Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie. Projekt pracowni 22Architekci.

– To nie był tylko konkurs architektoniczny, ale urbanistyczno-architektoniczny. Dzięki temu mieliśmy okazję projektować osiedle od podstawowych założeń po szczegóły na etapie projektu wykonawczego – mówi Aleksandra Zubelewicz, architektka z biura projektowego 22Architekci.

Architekci przygotowali projekt, który zakłada nie tylko powstanie zabudowy mieszkaniowej, lecz także placu miejskiego, który będzie sercem osiedla oraz parku. W projekcie uwzględnione zostały wytyczne władz Warszawy dotyczące m.in. wskaźnika parkingowego na poziomie 0,5 miejsca na mieszkanie. Chodzi o to, aby to osiedle było oparte na transporcie publicznym (osiedle jest zlokalizowane przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki).

Wizualizacja osiedla Nowe Jeziorki przy ul. Karczunkowskiej w Warszawie. Projekt pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

AMC – Andrzej M. Chołdzyński wygrała również konkurs na projekt osiedla przy ul. Spacerowej w Krakowie, na którym ma powstać 1,1 tys. Mieszkań Plus.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Spacerowej w Krakowie. Projekt pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński.

To właśnie ta pracownia zaprojektowała budynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, za który była nominowana do prestiżowej nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury im. Miesa van der Rohe. W portfolio AMC – Andrzej M. Chołdzyński jest też m.in. projekt budynku Instytutu Polskiego w Paryżu oraz Cedet, czyli dawny Dom Towarowy Smyk.

Z kolei pracownia 22Architekci zaprojektowała dla PFR Nieruchomości również osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach, które ma szansę stać się wizytówką tego miasta. Osiedle swoją architekturą wpisuje się w zabytkową dzielnicę miasta. Na tle innych osiedli Nowy Nikiszowiec wyróżnia zaproponowana przez architektów przestrzeń publiczna. Niskie, czterokondygnacyjne budynki z charakterystycznym ceglastym kolorem elewacji będą tworzyły kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami.

Wizualizacja osiedla Nowy Nikiszowiec przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach. Projekt 22Architekci.

Trzy inwestycje w programie Mieszkanie Plus – w Toruniu przy ul. Okólnej, we Wrocławiu przy ul. Hermanowskiej oraz w Zgorzelcu przy ul. Lubańskiej – zaprojektuje pracownia S.A.M.I. Architekci. Może się ona pochwalić zaprojektowaniem m.in. budynku biurowego Centrum Jasna, w którym siedzibę ma warszawskie biuro Parlamentu Europejskiego.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej w Toruniu. Projekt S.A.M.I. Architekci.
Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Hermanowskiej we Wrocławiu. Projekt S.A.M.I. Architekci.
Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus w Zgorzelcu. Projekt S.A.M.I. Architekci.

Słynna pracownia Kuryłowicz & Associates projektuje inwestycję Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach. Osiedle liczyć będzie 491 mieszkań. Ta założona przez wybitnego polskiego architekta Stefana Kuryłowicza pracownia jest znana i ceniona nie tylko w Polsce.  Kuryłowicz & Associates zaprojektowała właśnie kompleks biurowy dla Komisji Europejskiej w Brukseli. W Warszawie pracownia ma na swoim koncie m.in. Osiedle Marina Mokotów, biurowiec Q22 czy dom towarowy Vitkac.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Korczaka w Katowicach. Projekt Kuryłowicz & Associates.

Duże osiedle przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu (355 mieszkań) projektuje wyłoniona w drodze konkursu pracownia Atelier TEKTURA Barbara Kozielewska. Chwali się ona m.in. projektem rozbudowy Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewcza w Warszawie.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus przy ul. Białowieskiej we Wrocławiu. Projekt Atelier TEKTURA Barbara Kozielewska.

Z kolei lubelska pracownia Stelmach i Partnerzy projektuje inwestycję przy ul. Grota Roweckiego w Świdniku (108 mieszkań). W swoim portfolio Stelmach i Partnerzy mają m.in. Centrum Chopinowskie w Warszawie. Bolesław Stelmach jest obecnie dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Ubranistyki.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus w Świdniku. Projekt Stelmach i Partnerzy.

Wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński zwraca uwagę, że program Mieszkanie Plus, ze względu na skalę planowanych inwestycji, stwarza szansę wybicia się dla wielu małych lub mniej znanych pracowni. Np. EMA Studio zaprojektuje Mieszkania Plus w Dębicy, Radomiu i Skawinie.

Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus w Dębicy. Projekt EMA Studio.
Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus w Radomiu. Projekt EMA Studio.
Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus w Skawinie. Projekt EMA Studio.

Dodajmy, że w kapitułach konkursów na osiedla Mieszkanie Plus zasiadają m.in. tak znani i cenieni architekci jak Witold Zadnfos, Stanisław Niemczyk i Zbigniew Maćków.