Mieszkanie Plus na Lubelszczyźnie: ponad tysiąc chętnych na 204 mieszkania!

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
Najpewniej jeszcze 2019 r. w Świdniku i Zamościu rozpocznie się budowa mieszkań w programie Mieszkanie Plus. Wygląda na to, że ustawi się po nie długa kolejka chętnych. Kim są te osoby, jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

W ramach programu Mieszkanie Plus w Zamościu powstanie 96 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Z kolei Mieszkanie Plus w Świdniku zakłada budowę 108 tego typu lokali. Co ważne, obie te inwestycje mają atrakcyjną lokalizację, np. w bliskiej odległości od planowanych osiedli są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze.
Nie dziwi więc duże zainteresowanie Mieszkaniami Plus, co wykazała ankieta, którą od lipca prowadzą PFR Nieruchomości we współpracy z władzami obu miast. Ankieta ta służy poznaniu potrzeb i oczekiwań ich mieszkańców, m.in. w kwestii metrażu mieszkań. W Świdniku wypełnili oni do tej pory ponad 640 ankiet, a w Zamościu – blisko 400 (ankieta jest dostępna na stronach internetowych: www.zamosc.pl oraz www.swidnik.pl).

– Cieszy nas duże zainteresowanie mieszkaniami w obu lokalizacjach. Planujemy uruchomić te inwestycje jeszcze w tym roku. Dotychczasowe wyniki ankiet pokazują, że będziemy budować dla ludzi młodych w trudnej sytuacji mieszkaniowej, którzy chcą pozostać w rodzinnych miastach – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

Kim są osoby zainteresowane Mieszkaniami Plus?

Zarówno w Świdniku jak i w Zamościu odpowiedzi udzielali przeważnie ich mieszkańcy w wieku od 21 do 40 lat. Do zainteresowania programem Mieszkanie Plus skłoniły ich trudne warunki mieszkaniowe lub brak perspektyw na samodzielne lokum.

W obu tych miastach czterech na dziesięciu chętnych Mieszkanie Plus najmuje obecnie mieszkanie na rynku komercyjnym i tyle samo mieszka z rodzicami. Przeszło połowa osób, które wypełniły ankietę przyznała, że zarabiają zbyt mało, żeby kupić mieszkanie za kredyt. Część z nich widzi w Mieszkaniu Plus szansę na poprawę swoich warunków mieszkaniowych.

Na jakie Mieszkania Plus jest największy popyt?

Jak wynika z dotychczasowej analizy ankiet w Świdniku najwięcej, bo aż 50% badanych chciałoby zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, z kolei na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się 30% ankietowanych. Większość byłaby zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 96% osób. Ponadto aż 62% chciałoby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz.
Zebrane dotychczas ankiety w Zamościu wskazują podobne preferencje mieszkaniowe. Najpopularniejsze byłyby mieszkania 3-pokojowe oraz 2-pokojowe – odpowiednio 47 oraz 30%. Podobnie jak w Świdniku, więcej osób zdecydowałoby się na stopniowe dochodzenie do własności lokalu – 93 i 67% ankietowanych preferuje wykończenie mieszkania pod klucz.

– Zaprojektowane przez nas mieszkania idealnie odpowiadają potrzebom przyszłych najemców. Wśród najpopularniejszych są mieszkania 2 i 3- pokojowe i właśnie takich przewidzieliśmy najwięcej – komentuje Grzegorz Muszyński.

Mieszkanie Plus głównie dla rodzin z dziećmi

Dodajmy, że PFR Nieruchomości buduje budynki głównie z myślą o rodzinach z dziećmi. Np. w zasiedlanych obecnie budynkach ze 192 mieszkaniami na wynajem w Wałbrzychu kawalerek jest jak na lekarstwo. Dominują mieszkania dwupokojowe o powierzchni ok. 48 m kw., które stanowią przeszło 58% całej oferty.
Także w Gdyni w ofercie PFR Nieruchomości przeważają mieszkania dla rodzin z dziećmi, bo wśród 172 mieszkań na wynajem aż ok. 55% stanowią lokale trzypokojowe i większe. W całej ofercie jest zaledwie 9 kawalerek. Z kolei w Białej Podlaskiej w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 186 mieszkań na wynajem. Nie ma wśród nich kawalerek, a mieszkania dwupokojowe stanowią przeszło 93% całej oferty.

W mieszkaniach na wynajem budowanych w programie Mieszkanie Plus najemcy płacą niższy od rynkowego czynsz, a do tego mogą liczyć na dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Kalkulator dopłat

Dopłata: