Najem instytucjonalny z dojściem do własności w Białej Podlaskiej

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
Najem instytucjonalny z dojściem do własności to opcja, którą daje najemcom program Mieszkanie Plus. Skorzystają z niej także najemcy z Białej Podlaskiej. Od 15 lipca 2019 r. będą z nimi podpisywane umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Na czym one polegają?

Zasady zawierania umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności określa ustawa o ochronie praw lokatorów. Wynika z niej, że najemcy skorzystają z takiej możliwości wówczas, gdy zgodzi się na to właściciel nieruchomości. Na stopniowe dochodzenie do własności mieszkania mogą liczyć np. najemcy mieszkań budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus.

PFR Nieruchomości przetarł szlak dla najmu z dojściem do własności

Zainteresowanie taką opcją najmu wykazywali lokatorzy w Białej Podlaskiej, gdzie w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 186 mieszkań. Klucze do nich dostali oni na przełomie maja i czerwca 2018 r. Wtedy umowy najmu instytucjonalnego nie przewidywały dojścia do własności. To rozwiązanie zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego wraz nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów w sierpniu 2018 r. Ustawa wymaga w tym przypadku ustanowienia odrębnej własności każdego lokalu i założenia dla niego księgi wieczystej.

PFR Nieruchomości ma już za sobą te skomplikowane procedury. Od 15 lipca są sukcesywnie podpisywane z najemcami umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności w obecności notariusza. Oczywiście zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności jest dobrowolne. Chętni muszą bowiem płacić wyższą stawkę czynszu. Wynosi ona 18,75 zł za m kw. Przy czym całkowita kwota spłaty jest równa nakładom inwestycyjnym.

Dlaczego najem z dojściem do własności jest bezpieczny dla najemców

Dodajmy, że umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności zabezpiecza interesy najemcy. Np. jego roszczenie o przeniesienie prawa własności mieszkania jest ujawniane w księdze wieczystej. Wpisywana jest też do niej hipoteka, która w razie rozwiązania umowy gwarantuje najemcy odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Co ważne, umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności dopuszcza „z ważnych przyczyn związanych ze zmianą sytuacji życiowej” jej wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia wynosi 6 miesięcy. Najemcy zostanie zwrócony cały zgromadzony przez niego kapitał. Potrącane są tylko ewentualne zaległości czynszowe.

Spokojni mogą być też spadkobiercy najemcy, np. jego dzieci. Spadkobierca nie straci mieszkania, ani możliwości jego dalszego wykupu, jeśli jeszcze za życia rodzica przystąpi do umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. W przeciwnym razie spadkobierca dziedziczy jedynie kapitał zgromadzony na rzecz wykupu lokalu.

W Białej Podlaskiej spółka PFR Nieruchomości zaproponowała najemcom 26-letni okres dochodzenia do własności. Najemcy, którzy zdecydują się na najem z dojściem do własności, mogą się również ubiegać o dopłaty w ramach programu Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej z dopłat korzysta ponad 130 rodzin. Ponad 60% z nich dostaje dopłatę w wysokości 200-250 zł miesięcznie. O ile sytuacja życiowa tych rodzin się nie zmieni, dopłaty będą im przysługiwały przez 15 lat, czyli do 2034 r.

Uwaga! Posiadacze PRL-owskich książeczek mieszkaniowych, którzy w ramach programu Mieszkanie Plus najmą mieszkania dojściem do własności, dostaną od państwa premię gwarancyjną. Takie rozwiązanie zawiera projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Kalkulator dopłat

Dopłata: