PFR Nieruchomości chce mierzyć się z deweloperskimi potentatami

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
Największe firmy deweloperskie zbudowały w 2018 r. po 2,5-3,5 tys. mieszkań na sprzedaż i wynajem. Daleko w tyle była spółka PFR Nieruchomości, która buduje dostępne cenowo mieszkania na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus. Jednak już za 3 lata może się ona znaleźć w czołówce deweloperskiego rankingu. Jak to możliwe?

W 2018 r. bezapelacyjnym liderem rynku mieszkaniowego była firma Dom Development, która wybudowała 3632 mieszkania. Jej dwaj najwięksi konkurenci – Murapol i Robyg – oddali do użytkowania odpowiednio: 2593 i 2479 nowych lokali. Na tle tych trzech potentatów wynik PFR Nieruchomości – 480 mieszkań – wygląda bardzo skromnie.

Zupełnie inaczej wygląda potencjał tych firm, jeśli porównamy bank ziemi pod inwestycje, którym dysponuje każda z nich. Np. firma Murapol podaje, że pod koniec 2018 r. dysponowała gruntami pod budowę blisko 21 tys. mieszkań. Z kolei bank ziemi firmy Dom Development umożliwi jej budowę ok. 7,6 tys. mieszkań. Pod tym względem potencjał inwestycyjny PFR Nieruchomości jest znacznie większy.

– Mamy zasoby gruntów pod budowę 113 tys. mieszkań. Takiego banku ziemi może nam pozazdrościć każdy deweloper – mówi wiceprezes PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński.

I zaznacza, że uwzględnia działki, którymi dysponuje Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), którego zadaniem jest gromadzenie państwowych gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus.

Co ważne, plany inwestycyjne PFR Nieruchomości na 2019 i 2020 r. zakładają wysyp inwestycji, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Toruniu, Radomiu, Zamościu, Łowiczu, Dębicy, Zakliczynie, Świdniku i Zgorzelcu. Np. w Warszawie najbardziej zaawansowanie są przygotowania do budowy osiedla przy ul. Karczunkowskiej na granicy  Warszawy i gminy Lesznowola, tuż przy przystanku kolejowym Warszawa Jeziorki.  Inwestycja zakłada budowę blisko 2700 mieszkań. Grzegorz Muszyński deklaruje, że PFR Nieruchomości zacznie ją w 2020 r., a pierwsi najemcy dostaną klucze do mieszkań w 2022 r.

Jeśli spółka zrealizuje swój plan w 100%, to pod koniec 2020 r. będzie miała w budowie łącznie ok. 7,3 tys. mieszkań. Dla porównania w 2018 r. firma Dom Development miała ok. 4,4 tys. mieszkań w realizacji, zaś spółka Robyg – ok. 5,5 tys.

Grzegorz Muszyński podkreśla, że Mieszkanie Plus nie jest konkurencją dla deweloperów. I dodaje, że współpracą z PFR Nieruchomości często zainteresowane są władze niewielkich miejscowości, których nie stać na samodzielną budowę mieszkań. Nie budują ich tam także deweloperzy. Przy czym plany inwestycyjne samorządów zakładają budowę zwykle kilkudziesięciu dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.