Największa elektrownia słoneczna na budynkach wielorodzinnych

Warto inwestować w osiedlowe elektrownie słoneczne, co udowadnia Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Na dachach 35 budynków mieszkalnych zainstalowała prawie 3 tys. paneli fotowoltaicznych. Jakie są efekty?

Na swojej stronie internetowej spółdzielnia zwraca uwagę przede wszystkim na aspekt ekologiczny swojej inwestycji. Elektrownia słoneczna produkuje energię elektryczną o mocy blisko 0,8 MW. Dzięki temu do atmosfery trafia o 600 ton mniej dwutlenku węgla (CO2). To mniej więcej tyle, ile pochłania 50 tys. drzew, albo 150 ha parków.

Korzyści z elektrowni słonecznej

W przyszłości, dzięki elektrowni słonecznej 15 tys. mieszkańców spółdzielni zapłaci mniej za prąd, którym zasilane są windy, oświetlenie korytarzy, wejść i otoczenia, maszynownie oraz hydrofornie.  Z Gazety Wrocławskiej dowiadujemy się, że roczny koszt zużycia energii elektrycznej w częściach wspólnych budynków spadł z 425 tys. zł do 120 tys. zł. Jednak maksymalnie przez 9 lat te oszczędności będą szły na spłatę 2,5 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (roczna rata z odsetkami wynosi 303 tys. zł). Dodajmy, że spółdzielnia dostała też od funduszu 1,7 mln zł dotacji.
W rozmowie z Gazetą Wrocławską Mirosław Lach, jeden z pomysłodawców budowy elektrowni słonecznej zwraca uwagę, że mieszkańcy w małym stopniu odczują zapowiadany wzrost cen energii elektrycznej. Jeżeli cena rynkowa wzrośnie o 40%, to rachunki mieszkańców spółdzielni zwiększą się o 10%.

Elektrownia słoneczna zasili pompy ciepła

Wrocławska spółdzielnia zamierza rozbudowywać swoją elektrownię słoneczną. Zasili ona także pompy ciepła, które będą produkowały energię cieplną dla podgrzania wody. Spółdzielcy przyznają, że w budynkach wielorodzinnych pompy ciepła to nadal rzadkość, przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty przedsięwzięcia. Spółdzielni udało się jednak uzyskać ok. 1,4 mln zł dotacji oraz ok. 1,6 mln pożyczki ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.