Görlitz i Zgorzelec walczą o mieszkańców. Mieszkanie Plus ma ich zatrzymać w Polsce

Polski Zgorzelec i niemieckie Görlitz łączy współpraca w ramach umowy partnerskiej, ale i problem – odpływ młodych mieszkańców. Oba miasta zaczęły o nich rywalizować. Władze Zgorzelca liczą na program Mieszkanie Plus.

Jak donosi Gazeta Wrocławska, powołująca się na niemiecki dziennik Sächsische Zeitung, młodzi Niemcy masowo migrują z Görlitz w poszukiwaniu lepszego życia na zachodzie swojego kraju. W ciągu 30 lat liczba mieszkańców tego niemieckiego miasta skurczyła się o połowę. Obecnie zamieszkuje je ok. 57,1 tys. osób. Władze Görlitz próbują więc ściągnąć do siebie Polaków, kusząc ich m.in. tanimi mieszkaniami komunalnymi. Na rynku dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 59 m kw. można tu nająć już od 295 euro (1268 zł przy kursie 4,3 zł). Ponadto w ramach tzw. pakietu powitalnego nowi mieszkańcy Görlitz są przez dwa miesiące zwolnieni z czynszu podstawowego. Efekty tego są już widoczne. Tylko w 2018 r. do Görlitz przeprowadziło się 350 Polaków. Mieszka w nim już blisko 4 tys. naszych rodaków.
Problem w tym, że także polski Zgorzelec boryka się z pogłębiającym się problemem starzenia się społeczeństwa. To efekt przewagi zgonów nad liczbą urodzeń oraz ujemnego salda migracji. Ze Zgorzelca, podobnie jak z Görlitz, wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie.

Saldo migracji w Zgorzelcu

Źródło: GUS/BDL

Najpewniej część młodych zamieszkała po drugiej stronie granicy, bo tam zarobki są wyższe, a czynsz za mieszkanie – porównywalny. W dodatku rynek deweloperski w Zgorzelcu praktycznie nie istnieje. Z danych GUS wynika, że w latach 2016-2017. powstało tu zaledwie 8 mieszkań. Gmina nie wybudowała zaś ani jednego.

Mieszkanie Plus na ratunek Zgorzelcowi

Ale wkrótce ma się to zmienić. Spółka PFR Nieruchomości, która zarządza kapitałową częścią programu Mieszkanie Plus, wspólnie z miastem zamierza wybudować w Zgorzelcu ok. 200 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Osiedle powstanie przy ul. Lubańskiej, a składać się będzie z pięciu 4- i 5-kondygnacyjnych bloków. Dodajmy, że projektuje je pracownia S.A.M.I. Architekci, zaś budowa ma się rozpocząć pod koniec 2020 r.

– Chcemy zaprojektować osiedle bez barier architektonicznych, dzięki czemu będzie przyjazne zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach – deklaruje Piotr Kuflewski z pracowni S.A.M.I. Architekci.

I dodaje, że w projekcie przewidziano też plac zabaw i zielone tereny rekreacyjne pozwalające mieszkańcom na nawiązywanie kontaktów sąsiedzkich.

– Cały układ komunikacyjny i parkingowy dosłownie jest poprzerastany zielenią – podkreśla architekt.

Co ważne, w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanej inwestycji znajduje się hala widowiskowo-sportowa PGE Turów Arena, kościół, szpital oraz urząd gminy. Atutem osiedla jest także infrastruktura komunikacyjna i społeczna – bliskość szkoły, przedszkola, żłobka oraz sklepów.

Liczba mieszkańców Zgorzelca*

* w 2017 r. Zgorzelec liczył 30 738 mieszkańców.

Źródło: GUS/BDL

Mieszkanie Plus w Zgorzelcu ma zatrzymać młodych

– Mieszkania, które powstaną na terenie przy ul. Lubańskiej to propozycja dla wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą ze Zgorzelcem – zaznacza burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. – Z ankiet, przeprowadzonych zanim ostatecznie zdecydowaliśmy o podjęciu współpracy z PFR Nieruchomości wynika, że najmem bądź stopniowym dochodzeniem do własności zgorzeleckich lokali, zainteresowani są zarówno pracujący w okolicy, którzy z braku dogodnego lokum zmuszeni są dojeżdżać, jak i młodzi planujący usamodzielnienie się. Chcemy, aby osiedli tu na stałe – dodaje.

Udział ludności Zgorzelca według ekonomicznych grup wieku

Źródło: GUS/BDL

Najemcy mogą liczyć nie tylko na niższy od rynkowego czynsz najmu, ale także na dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Z takiej dopłaty, nawet przez 15 lat, korzystają już najemcy w Białej Podlaskiej, gdzie w ramach programu Mieszkanie Plus powstały 192 mieszkania.