Wykorzystam każdą możliwość, aby pomóc naszym mieszkańcom

Na mieszkanie czynszowe czeka w kolejce około 3000 osób, a na lokale socjalne – przeszło trzy razy więcej. Jest to jednak  kropla w morzu potrzeb mieszkaniowych Wałbrzycha. Rzeczywiste potrzeby mieszkańców Wałbrzycha są dużo większe ze względu na zły stan techniczny istniejącej substancji mieszkaniowej, spowodowany szkodami górniczymi.

Musimy ją więc dostosować do potrzeb i oczekiwań XXI wieku. Żeby temu sprostać musimy wykorzystywać wszystkie możliwe mechanizmy finansowe. Samo miasto, bez wsparcia zewnętrznego nigdy nie będzie w stanie, tak ogromnych potrzeb mieszkaniowych spełnić. Stąd też, mechanizm „Mieszkania plus” odpowiada oczekiwaniom przynajmniej części z tych mieszkańców, którzy liczą na poprawę warunków mieszkaniowych w mieszkaniach komunalnych. Kryteria społeczne przy kwalifikacji do umowy najmu w ramach programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu będą podkreślały   wolę władz samorządowych  do stworzenia warunków mieszkaniowych dla młodych rodzin z dziećmi, które będą zachęcały do pozostania w Wałbrzychu i wiązania swojej przyszłości rodzinnej i zawodowej z naszym miastem.

Chcemy też zachęcić do podjęcia decyzji o posiadaniu dzieci albo kolejnego dziecka, a tych którzy mieszkają poza Wałbrzychem namówić do osiedlania się w naszym mieście. To jest oczywiste wyzwanie demograficzne, społeczne i gospodarcze naszego miasta i stąd takie preferencje w kryteriach społecznych. Drugą grupą osób, która będzie preferowana w kategoriach preferencji społecznych to osoby, które mieszkają do tej pory w budynkach, które z powodu szkód górniczych poddane zostaną rozbiórce, a także osoby w wieku senioralnym, które będą chciały oddać na rzecz gminy swoje mieszkania czynszowe będące za duże na ich potrzeby. Ponadto ze względu na ograniczoną sprawność fizyczną osoby w wieku senioralnym nie są w stanie funkcjonować w budynkach nieposiadających ogrzewania gazowego czy też w mieszkaniach zlokalizowanych na trzecim lub czwartym piętrze. Ostatnią grupą ujętą w preferencjach społecznych są osoby z niepełnosprawnością.  Oczywiście warunkiem niezbędnym w każdej z wyżej wymienionych grup jest to, aby osoba aplikująca o mieszkanie posiadała dochody, które umożliwi jej zapłatę comiesięcznego czynszu.

Na osiedlu wybudowanym w Wałbrzychu w ramach programu Mieszkanie Plus pierwsi najemcy dostają klucze do mieszkań

Mieszkania na wynajem w programie Mieszkanie Plus są adresowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Uzupełnieniem tego programu jest Mieszkanie na Start, który zakłada dopłaty do czynszu.Osiedle wybudowane w Wałbrzychu w ramach programu Mieszkanie Plus jest położone w północno-zachodniej części miasta w dzielnicy Podzamcze. Jest to największa i najbardziej znana dzielnica Wałbrzycha. Ma dobrze rozwiniętą zabudowę handlowo-usługową. Północną granicę dzielnicy wyznacza teren Książańskiego Parku Krajobrazowego. Z kolei w zachodniej części dzielnicy wydzielono Rodzinny Ogród Działkowy, który jest największym tego typu ogrodem w całej Polsce.

– Jest to lokalizacja, która jest zdecydowanie preferowana przez większą część mieszkańców Wałbrzycha, jako miejsce  o optymalnych warunkach do życia –przekonuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Osiedle składa się z czterech 6-piętrowych budynków ze 192 mieszkaniami. Czynsze wynoszą – w zależności od liczby pokoi – od 18 zł do 21,6 zł za m kw.  Do stawki czynszu trzeba doliczyć przeciętnie 4,5 zł opłaty eksploatacyjnej. Osobną pozycją są opłaty za media (woda i ścieki, wywóz śmieci, ogrzewanie), które są rozliczane na podstawie indywidualnego zużycia.

Dla porównania, w przypadku kawalerek przeciętna rynkowa stawka czynszu wynosi  w tym mieście ok. 31 zł za m kw. Za mieszkanie dwu-, trzy- i czteropokojowe właściciele żądają przeciętnie 25-28 zł za m kw. Oczywiście w Wałbrzychu można też znaleźć oferty poniżej 20 zł za m kw. Do tych stawek doliczane są tzw. opłaty licznikowe, czyli np. za prąd, gaz i wodę. Raczej w nielicznych przypadkach właściciele uwzględniają w czynszu także opłaty eksploatacyjne.

Dodajmy, że w Mieszkaniach Plus najemcy spełniający kryterium dochodowe mogą przez 15 lata otrzymywać dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Mieszkanie Plus w Wałbrzychu to 192 komfortowe i funkcjonalne mieszkania, usytuowane w czterech 6-cio piętrowych budynkach o nowoczesnej architekturze. Fot. PFR Nieruchomości