Nowy Nikiszowiec to miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić

Zaprojektowane przez pracownię 22Architekci osiedle Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisuje się w zabytkową dzielnicę miasta, a równocześnie przyczyni się do jej rewitalizacji.

To opinie budowniczych Nowego Nikiszowca: Mariusza Hylińskiego z TBS Katowice oraz Marka Brzezowskiego z firmy IDS-BUD, generalnego wykonawcy osiedla, które powstaje w Katowicach w ramach programu Mieszkanie Plus.

Mariusz Hyliński uważa, że projekt Nowego Nikiszowca jest wyjątkowy. I wyjaśnia, że z jednej strony projekt ten nawiązuje formą i układem budynków do starej, historycznej zabudowy Nikiszowca. Z drugiej zaś, Nowy Nikiszowiec wyróżnia na tle innych osiedli zaproponowana przez architektów z pracowni 22Architekci przestrzeń publiczna.

– To miejsce, którym Katowice chciałyby się w przyszłości chwalić – podkreśla Hyliński.

Marek Brzezowski przyznaje, że Nowy Nikiszowiec tchnie nowe życie w zabytkową dzielnicę.

– Dla tej dzielnicy wręcz zbawienne jest powstanie tego osiedla z młodymi ludźmi o zupełnie innej mentalności – mówi Brzezowski.

Zapewnia, że roboty budowlane idą pełną parą. Budynek B jest już prawie w stanie surowym. Rozpoczęły się już prace instalacyjne. Natomiast stan zaawansowania budynków A i C wynosi 50-60%, co oznacza niewielki poślizg czasowy w stosunku do założonego harmonogramu budowy. Marek Brzezowski tłumaczy to specyfiką geologiczną terenu, która przysporzyła budowniczym problemów.

– Ale daliśmy sobie z tym radę przy współpracy z inwestorem – zapewnia Brzezowski.

I dodaje, że współpraca z nim układa się wręcz wzorowo.  Przedstawiciel firmy IDS-BUD podkeśla, że nie jest łatwo znaleźć na rynku inwestora, który tak poważnie traktuje wykonawcę, a do tego płaci na bieżąco wszystkie faktury.

Osiedle Nowy Nikiszowiec

Powstanie na 7,5 ha działce przy ulicy Górniczego Dorobku w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki. Do centrum Katowic jest stąd ok. 4 km. Inwestorem jest spółka celowa, którą założyły należące do miasta Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Wybrany w drodze konkursu projekt pracowni 22Architekci nawiązuje do oryginalnej zabudowy Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Zabudowa ma mieć tradycyjną formę kwartałową z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. W 4-7-kondygnacyjnych budynkach o ceglanym kolorze elewacji będzie ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni ok. 60 m kw.

Nowy Nikiszowiec swoją architekturą wpisze się w zabytkową dzielnicę miasta. Fot. 22Architekci