Mieszkanie Plus w Dębicy: powstanie 200 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem

W Dębicy na Podkarpaciu deweloperzy nie budują mieszkań. Nie działa tu także lokalny TBS. Szansą dla Dębicy jest więc program Mieszkanie Plus, w ramach którego PFR Nieruchomości wybuduje 200 mieszkań. W połowie 2019 r. ma ruszyć ich budowa.

W Dębicy na niespełna 1,5-hektarowej działce, przekazanej przez miasto przy ul. Ratuszowej, powstanie osiedle z trzema 4-piętrowymi blokami, w których będzie w sumie 200 mieszkań na wynajem o zróżnicowanym metrażu (od jedno- do czteropokojowych). W promieniu 700 metrów od planowanego osiedla są: przychodnia, apteka, szkoły, przedszkola, żłobki, poczta, liczne sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne, a także dom kultury, park miejski, aquapark i lodowisko.

Konferencja w Dębicy. Od lewej: dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk oraz burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.
Fot. Katarzyna Fiuk

– Jestem przekonany, że dzięki nowemu osiedlu, które tu powstanie w ramach programu Mieszkanie Plus nie tylko poprawi się jakość życia mieszkańców. Zamieszkają tu także rodziny, które przyjadą do Dębicy w poszukiwaniu pracy – mówi dyrektor w biurze realizacji inwestycji PFR Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk.

Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk podkreśla, że mieszkania na wynajem wybudowane w programie Mieszkanie Plus będą miały dobry standard, a dzięki położeniu w atrakcyjnej części miasta najpewniej spotkają się z zainteresowaniem Dębiczan. Urząd Miejski i PFR Nieruchomości chcą jednak poznać ich preferencje, dlatego do 10 maja wszyscy zainteresowani mieszkaniami w ramach programu Mieszkanie Plus mogą wypełnić stosowną ankietę (na stronie debica.pl). Wśród pytań znajdują się zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – umowy najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.
Dodajmy, że w całym województwie podkarpackim w ramach programu Mieszkanie Plus analizowanych jest 9 lokalizacji. Może tam powstać przeszło 800 mieszkań, w których czynsz najmu najpewniej będzie niższy od rynkowego. Wszystkie grunty zostały wskazane przez podkarpackie samorządy.

Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.