168 mieszkań powstanie w Sianowie w programie Mieszkanie Plus

Sianów jest pierwszą w województwie zachodniopomorskim gminą, w której PFR Nieruchomości zbuduje mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus.

Budowa 7 bloków ze 168 mieszkaniami „pod klucz” ma się rozpocząć na początku 2021 r. Niespełna 2 ha działkę przy ul. Słowackiego zgłosił samorząd. Inwestycja ma już decyzję o warunkach zabudowy, co powinno przyspieszyć jej rozpoczęcie.

Po co gminie Sianów Mieszkania Plus?

Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki zapewnia, że mieszkania na wynajem, które powstaną przy wsparciu rządowego programu są jedną z najbardziej wyczekiwanych w Sianowie inwestycji. Dlaczego? Bo Sianów jest niewielka gminą, więc deweloperzy nie budują tu mieszkań. Drugi powód, to chęć powstrzymania exodusu młodych.

– 168 mieszkań to 168 rodzin, które dzięki własnemu lokum podejmą ważne życiowe decyzje – powiększą rodzinę, pozostaną w gminie lub osiedlą się w naszym mieście na stałe – wyjaśnia burmistrz Berlicki.

W sąsiedztwie nieruchomości znajduje się osiedle mieszkaniowe z dobrym dostępem do infrastruktury społecznej (w odległości ok. 600 m jest szkoła podstawowa, a 300 m – przedszkole). W promieniu 700 metrów znajdują się też przychodnia, apteka, poczta, liczne sklepy spożywcze, punkty gastronomiczne oraz park miejski.
Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus w Sianowie jest pierwszą w województwie zachodniopomorskim, która uzyskała decyzję inwestycyjną.

– Oznacza to, że planowane tu mieszkania mają zapewnione finansowanie, a to otwiera nam drogę do projektowania i realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnia pełnomocnik zarządu PFR Nieruchomości Janusz Kobeszko.

Mieszkanie Plus korzystne dla małych miast

Dodajmy, że PFR Nieruchomości zarządza komercyjną częścią programu Mieszkanie Plus. Prezes spółki Mirosław Barszcz na każdym kroku podkreśla, nie traktuje ona po macoszemu średnich i małych miejscowości, które nie są atrakcyjne dla firm deweloperskich. Rola spółki w programie Mieszkanie Plus jest bowiem szczególna. Działa ona na zasadach rynkowych i równocześnie realizuje ważny cel społeczny, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych niezbyt zamożnych Polaków.

– Wszędzie, gdzie coś robimy, staramy się być uzupełnieniem rynku danej, lokalnej polityki mieszkaniowej. Dlatego nam bardzo zależy na dobrych relacjach, dobrej współpracy z samorządami – zapewnia prezes Barszcz.

Innymi przykładami takiej współpracy są inwestycje Mieszkanie Plus w Skawinie w Małopolsce, Jedlinie Zdrój na Dolnym Śląsku czy Nakle na Kujawach. To gminy, która chcą się rozwijać. Tamtejsi samorządowcy uznali więc, że konieczna jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem w programie Mieszkanie Plus. Jego założeniem jest, żeby czynsz za mieszkanie był niższy od stawek rynkowych. Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu najmu w ramach programu Mieszkanie na Start. Co ważne, taką dopłatą objęty jest czynsz w mieszkaniach z najmem dojścia do własności.