Najem instytucjonalny w Polsce raczkuje. Czy jego rozwój przyspieszy ustawa o FINN-ach?

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce będzie się szybko rozwijał – ocenia Rafał Malik, dyrektor Funduszu Mieszkań na Wynajem, który posiada 1820 mieszkań na wynajem.

Rafał Malik przypomina, że najem instytucjonalny wprowadziła w 2017 r. nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów.

– Zasady najmu instytucjonalnego są zbliżone do najmu okazjonalnego. Jednak w tym pierwszym przypadku wynajmującym może być wyłącznie podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu mieszkań – tłumaczy dyr. Malik w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Czym jest najem instytucjonalny?

Dyrektor Funduszu Mieszkań na Wynajem podkreśla, że najem instytucjonalny ma równoważyć interesy wynajmujących i najemców. Ci drudzy mają pewność, że nie zaskoczy ich zmiana stawki czynszu najmu czy nagłe wypowiedzenie umowy najmu.

– Inną zaletą najmu instytucjonalnego w naszej firmie jest całodobowa dostępność usług przez 7 dni w tygodniu w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek – mówi Rafał Malik.

Dodajmy, że w umowie najmu instytucjonalnego lokator składa oświadczenie, że jeśli nie wywiąże się z warunków umowy, np. z powodu zaległości czynszowych, podda się dobrowolnie eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego. Od najmu okazjonalnego, instytucjonalny różni się więc tym, że lokator nie musi wskazać miejsca, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu.

Najem instytucjonalny przyspieszy?

Rafał Malik zauważa, że polski rynek najmu jest dopiero w fazie rozwoju, w ciągu ostatnich kilku lat jego udział wzrósł z 1,8% do obecnych 5%. Natomiast jest on nieporównywalnie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej, gdzie udział wynajmu mieszkań w rynku nieruchomości oscyluje na poziomie 30–50%. Potencjał wzrostu jest więc ogromny. Przy czym najbardziej perspektywicznym rynkiem jest Warszawa oraz Gdańsk i Sopot, gdzie jest największy popyt na mieszkania na wynajem, a inwestorzy mogą liczyć na stopę zwrotu oscylującą między 5,5 a 6%.
Rafał Malik liczy na to, że rynek najmu instytucjonalnego zacznie się szybciej rozwijać dzięki ustawie o FINN-ach, czyli firmach inwestujących w najem nieruchomości, które będą odpowiednikami działających w wielu krajach REIT-ów.
Projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości (FINN) rząd skierował do Sejmu we wrześniu 2018 r. Obecnie projekt znajduje się w sejmowej komisji finansów. Dodajmy, że – według wcześniejszych zapowiedzi – ustawa ma wejść w życie w 2019 r. Polskie FINN-y, czyli fundusze inwestujące w najem nieruchomości, mają być odpowiednikami działających w wielu krajach REIT-ów (skrót od Real Estate Investment Trust), które lokują kapitał na komercyjnym rynku nieruchomości na wynajem. Jednak w odróżnieniu od rynków zachodnioeuropejskich polskie REIT-y będą mogły inwestować wyłącznie w mieszkania na wynajem (z wyłączeniem np. nieruchomości hotelowych).
Zarządzany przez PFR Nieruchomości Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pierwszą i obecnie największą w Polsce instytucja zajmującą się wynajmem instytucjonalnym mieszkań.

– Oferta najmu instytucjonalnego skierowana jest praktycznie do wszystkich klientów, natomiast każdy musi przejść badanie zdolności czynszowej oraz weryfikację w bazie BIK, BIG – mówi dyrektor Funduszu Mieszkań na Wynajem

I informuje, że Fundusz ma w ofercie mieszkania w Warszawie, Piasecznie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Katowicach, pozyskane od deweloperów albo poprzez samodzielne inwestycje. Lokale wykończone pod klucz są wynajmowane na warunkach rynkowych. W pakiecie jest całodobowy serwis w przypadku awarii czy usterek.
W 2019 r. Fundusz Mieszkań na Wynajem planuje oddać do użytkowania kolejne dwie inwestycje –w Poznaniu i Łodzi.

Dodajmy, że PFR Nieruchomości zarządza także komercyjną częścią programu Mieszkanie Plus. W mieszkaniach, które do tej pory wybudowała ta spółka, czynsz jest niższy od rynkowego.  Ponadto najemcy którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.