Mieszkania czynszowe dla najuboższych. Są pieniądze na dopłaty dla gmin

Zdjęcie: BGK/K.Pacholak
Mieszkań czynszowych jest za mało, a stan techniczny przeszło jednej dziesiątej z nich jest fatalny. Sytuację ma poprawić program wsparcia budownictwa komunalnego, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Problem w tym, że gminy nie palą się do budowania mieszkań czynszowych, w których obowiązuje niski czynsz najmu. Według GUS, w 2018 r. powstało ich niespełna 1,9 tys. To kropla w morzu potrzeb, bo pod koniec 2017 r. w kolejce po mieszkania komunalne od gminy czekało ok. 154 tys. gospodarstw domowych. W dodatku ponad 10% mieszkań czynszowych w gminach stanowią lokale substandardowe – niedoświetlone, przeludnione, z przeciekającym dachem lub bez łazienki.

– Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, obsługiwany przez BGK, poprawia sytuację mieszkaniową najuboższych – zapewnia wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon.

I dodaje, że nie tylko zwiększany jest zasób mieszkań czynszowych. BGK dba także o zapewnienie im określonego standardu technicznego oraz o integrację społeczną najemców.

Nieliczne gminy budują mieszkania komunalne.
Fot. Rynekpierwotny.pl

Jaka dopłata do mieszkań czynszowych?

Prezes Kocon informuje, że program jest realizowany w formie bezzwrotnego finansowania projektów budowlanych i remontowych oraz kupna lokali, budynków lub udziału we współwłasności budynku. Wysokość wsparcia może wynieść od 20% do nawet 60% kosztów przedsięwzięcia. O bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, spółki celowe, jednoosobowe spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Dopłaty z programu mogą być przeznaczone na budowę lub remont mieszkań, tworzenie mieszkań chronionych, pomieszczeń tymczasowych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych oraz ogrzewalni.

W BGK dowiedzieliśmy się, że w 2018 r. zakwalifikowanych do dopłaty było 114 wniosków na łączną kwotę 174 mln zł. Dotyczyły one finansowania 2143 lokali socjalnych, komunalnych,  chronionych oraz 341 miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych. Wartość wszystkich inwestycji to 449,5 mln zł.
W naborze wiosennym najwięcej wniosków pochodziło z województwa śląskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Jesienią najbardziej aktywne były województwa śląskie, mazowieckie i pomorskie.

– Od początku 2019 r. zniesiona została edycyjność. Inwestorzy mogą więc zgłaszać się po wsparcie w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na start kolejnego naboru – podkreśla prezes BGK.

Więcej mieszkań czynszowych w budowie

Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 r., BGK przyznał dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie przedsięwzięć mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł. Dzięki temu wsparciu, powstało prawie 19 tys. mieszkań czynszowych, a także miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych.

– Traktujemy naszą misję bardzo poważnie. Kolejnych 6,7 tys. mieszkań jest w trakcie realizacji. Jak widać, to ponad 1/3 tego co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 lat – mówi Włodzimierz Kocon.

Dodajmy, że BGK finansuje również budowę mieszkań na wynajem w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). Z preferencyjnego kredytu mogą ubiegać się Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Atutem TBS-ów jest czynsz za mieszkanie, który jest ustawowo reglamentowany. Dostępne cenowo mieszkania na wynajem, także z dojściem do własności, buduje także spółka PFR Nieruchomości w ramach komercyjnej części programu Mieszkanie Plus. Najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Przeczytaj także: Czynsz za mieszkanie w programie Mieszkanie Plus niższy niż na rynku. O ile?