Perowskity szansą na stworzenia budynków samowystarczalnych energetycznie?

Zdjęcie: Skanska
Perowskity to krystaliczne materiały, które mają ogromną szansę zdeklasować krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Skanska i Saule Technologies już testują tę rewolucyjną technologię.

Producentem perowskitowych paneli fotowoltaicznych jest firma Saule Technologies. Z kolei Skanska ma wyłączność na ich wykorzystywanie w projektach budowlanych i deweloperskich – w fasadach budynków i ekranach dźwiękoszczelnych. Panele fotowoltaiczne z perowskitu są bowiem elastyczne, supercienkie, lekkie i półprzejrzyste. I co ważne, już dorównują wydajnością ogniwom krzemowym. Ponadto ogniwa perowskitowe zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że perowskity mogą być zastosowanie nie tylko na dachu i elewacji, ale też – jako że są częściowo przezroczyste – nawet na oknach.

– Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują więc zupełnie nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku – mówi Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO w Saule Technologies.

Skanska testuje perowskity

Ponieważ technologia perowskitowa oznacza ograniczenie zużycia i kosztu energii, trwają już pierwsze testy, które mają to potwierdzić w praktyce. Skanska zainstalowała ogniwa perowskitowe na biurowcu Spark w Warszawie. Powierzchnia testowanego ogniwa wynosi 1,3 na 0,9 m. Składa się ono z 52 modułów fotowoltaicznych. Deweloper ocenia, że ostateczna wersja takiego panelu, kiedy trafi on już do użytku komercyjnego, będzie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin. Albo, patrząc inaczej, będzie mogła zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania.

– W Skanska od lat poprawiamy wydajność energetyczną budynków. Obecnie wraz z Saule Technologies chcemy pójść krok dalej. Perowskity, poza ograniczeniem zużycia energii przez budynki, oferują realną możliwość zaspokojenia większości potrzeb energetycznych nieruchomości. Mówiąc krótko, jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia budynków samowystarczalnych energetycznie – mówi Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Kiedy perowskity upowszechnią się?

Dyrektor naukowy i project manager w Saule Technologies Konrad Wojciechowski wyjaśnia, że celem programu pilotażowego jest sprawdzenie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Testy zmierzają do wypracowania najlepszych rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Według przewidywań ostateczny produkt powinien być gotowy w 2021 r.
Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej.

– Naszym następnym krokiem będzie zwiększenie skali i automatyzacja procesu. Pierwsza fabryka pilotażowa ma ruszyć pod koniec 2019 r., co umożliwi wytwarzanie dużych modułów fotowoltaicznych z perowskitu w sposób przemysłowy – zapowiada Konrad Wojciechowski.