Czynsz za mieszkanie w programie Mieszkanie Plus niższy niż na rynku. O ile?

Zdjęcie: PFR Nieruchomości
Czynsz za mieszkanie może pochłaniać nawet przeszło połowę domowego budżetu rodziny najmującej je na zasadach rynkowych. Nawet o kilkadziesiąt procent niższy może być czynsz za mieszkanie najmowane od Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) lub spółki PFR Nieruchomości, która zarządza komercyjną częścią programu Mieszkanie Plus.

Najwyższe czynsze za mieszkania na wynajem są w aglomeracjach, gdzie jest na nie najwyższy popyt. Najęcie małej kawalerki oznacza wydatek rzędu 1-1,5 tys. zł miesięcznie. W dodatku w większości miast rynkowe czynsze rosną. Np. według najnowszego raportu AMRON, w 2018 r. średni czynsz najmu za mieszkanie w Łodzi wzrósł o 10,87%, a w Gdańsku – o 8,70%.

W TBS czynsz za mieszkanie jest dużo niższy

Znacznie niższy czynsz płacą najemcy mieszkań, których budowę sfinansował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC).

– Celem tego programu jest poprawa warunków mieszkaniowych, szczególnie tych osób, których nie stać na zakup mieszkania lub najem komercyjny, ale zbyt zamożnych na mieszkanie gminne – wyjaśnia wiceprezes BGK Włodziemierz Kocon.

I dodaje, że o preferencyjny kredyt nawet na 30 lat mogą ubiegać się TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne. Kredyty SBC nie zawierają w sobie marży. Na oprocentowanie i jednocześnie na miesięczną stawkę czynszu za mieszkanie, ma wpływ stawka WIBOR 3M, która wynosi obecnie 1,72%.
Dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK Dariusz Stachera podkreśla, że inwestycje mieszkaniowe realizowane dzięki wsparciu BGK powstają nie tylko w aglomeracjach, ale również w mniejszych miastach.
Atutem TBS-ów jest czynsz za mieszkanie, który jest ustawowo reglamentowany. W zależności od tego, kiedy TBS wybudował dany lokal, czynsz nie może przekroczyć w skali roku 4-5% tzw. wartości odtworzeniowej. Jak podaje BGK, w Warszawie maksymalny czynsz za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. wynosi obecnie 1313 zł miesięcznie. Rzecz jasna na wolnym rynku czynsz za podobne pod względem powierzchni i standardu mieszkanie jest dużo wyższy. W dodatku wiele TBS-ów nie stosuje stawek maksymalnych.

Czynsz za mieszkanie w TBS może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego.
Fot. BGK

Czynsz za mieszkanie obniży dopłata

Podobny cel przyświeca spółce PFR Nieruchomości, która realizuje komercyjną część programu Mieszkanie Plus. Prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz zwraca uwagę, że TBS może zażądać od najemców tzw. partycypacji, która może sięgać nawet 30% ceny mieszkania (najczęściej jest to 15%). Taka partycypacja jest zwracana w przypadku rezygnacji z mieszkania. Problem w tym, że wielu Polaków, zwłaszcza młodych, nie ma zaoszczędzonych co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla takich osób korzystniejszą opcją mogą być mieszkania w programie Mieszkanie Plus, bo od najemców nie wymaga się partycypowania w kosztach budowy.
Mirosław Barszcz podkreśla, że najemcy, którzy spełnią ustawowe kryteria dochodowe, mogą nawet przez 15 lat korzystać z dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start, który zakłada dopłatę do czynszu za mieszkanie.

– Wtedy czynsz jest zbliżony do czynszu w TBS – tłumaczy prezes PFR Nieruchomości.

Np. w Białej Podlaskiej czynsz za mieszkanie o powierzchni 50 m kw. wynosi 687,5 zł. Najemcy mogą liczyć na dopłatę do czynszu od 100 do nawet 290 zł. Co oznacza, że koszt najmu powyższego metrażu z dopłatą może wynieść odpowiednio od 587,50 do 397,5o zł.  W przypadku maksymalnej dopłaty, czynsz wyniesie niespełna 8 zł. za m kw., a więc będzie porównywalny do opłaty w mieszkaniach komunalnych w Białej Podlaskiej.
Mirosław Barszcz zapewnia również, że dla PFR Nieruchomości TBS-y nie są konkurencją. Wręcz przeciwnie, w wielu miejscowościach spółki współpracują przy realizacji programu Mieszkanie Plus.
Dodajmy, że w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego powstało od 1996 r. blisko 99 tys. mieszkań na wynajem, w tym ok. 82 tys. w zasobach TBS i ponad 17 tys. w spółdzielniach mieszkaniowych. Skala inwestycji w programie Mieszkanie Plus ma być dużo większa. Obecny bank ziemi spółki PFR Nieruchomości oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) umożliwia budowę ponad 100 tys. mieszkań.